Konferencja już za miesiąc w Bytomiu

Miesiąc pozostał do inauguracji jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Po raz kolejny na deskach Śląskiego Teatru Tańca zagoszczą zarówno najbardziej uznane zespoły naszego globu, jak i artyści, którzy są na początku swojej zawodowej kariery tanecznej. Po raz kolejny młodzi adepci tańca przyjadą z całej Polski, by uczestniczyć w warsztatach tanecznych pod okiem pedagogów z całego świata.

Fenomen Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej to dwadzieścia lat imprezy, która odbywa się w Bytomiu i to właśnie to miasto (a nie Kraków czy Warszawa) jest zaznaczane na mapach Europy w encyklopediach tańca współczesnego. To do Bytomia ciągną niczym pielgrzymi ludzie, dla których taniec ma swoje konkretne miejsce w kulturze: nie obok, ale w tym samym – głównym nurcie co teatr, film czy sztuki plastyczne.

- Formuła Konferencji – Festiwalu, kładąca nacisk na aspekty artystyczne i edukacyjne, dbająca o równie wysoki poziom warsztatów tanecznych, jak i prezentacji festiwalowych, jest czymś, co sprawdza się od początków festiwalu i nadal pozostaje dla nas organizatorów priorytetem. – mówi Anna Wróblowska, manager Śląskiego Teatru Tańca.- Mamy nadzieję, iż również w tym roku uda nam sie zaspokoić taneczne żądze wszystkich pasjonatów tej formy sztuki. – dodaje.

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu w tym roku odbędzie sie od 30 czerwca do 7 lipca. Podobnie jak w ubiegłych edycjach impreza będzie podzielona na dwie, niezależne od siebie części.

Pierwsza to spektakle taneczne poszczególnych grup zaproszonych do Bytomia, na czele z międzynarodową gwiazdą wielkiego formatu – zespołem Ultima Vez z Belgii. Druga część to cykl warsztatów tanecznych. Uczestniczący w nich młodzi tancerze z całej Polski będą mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych pedagogów z całego świata.

– Warsztaty, które są integralna częścią imprezy to unikatowa okazja, aby ćwiczyć z najlepszymi różnorodne techniki i style taneczne. Zajęcia z tańca afrykańskiego poprowadzi Assan Konte, Guido Verwer pokaże czym jest współczesny jazz, a pod okiem Janusza Skubaczkowskiego spróbujemy sił w jodze dla tancerzy. Prawdziwą gratką będzie projekt Henryka Kaalunda „Sonic Body", do udziału w którym zapraszamy uczestników warsztatów. – mówi Edyta Walicka, Koordynator Działu

Edukacji Artystycznej Śląskiego Teatru Tańca.

Przez 7 dni Konferencji odbędzie sie 35 zajęć warsztatowych. Do udziału w nich zaproszone są zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane w sztuce tanecznej.

– Poziom zajęć jest dostosowany do umiejętności poszczególnych uczestników warsztatów. Ci, którzy zaczynają nie musza się obawiać, że są za słabi, a Ci którzy tańczą profesjonalnie, nie musza martwic sie o zbyt niski poziom – dodaje Edyta Walicka.Justyna Jesionek
Informacja nadesłana
15 czerwca 2013