Krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy

7 kwietnia o godzinie 20.00 TVP Kultura będzie transmitować eliminacje do konkursu Eurowizji dla młodych tancerzy. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Finale w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku 14 czerwca br.

Do krajowych eliminacji konkursu TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca zakwalifikowały dziesięciu tancerzy na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych. O tytuł reprezentanta Polski na międzynarodowym finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy walczyć będą: Katarzyna Ciemieniejewska z Poznania, Julia Hałka z Krakowa, Łukasz Ludwiczak z Poznania, Katarzyna Markiewicz z Poznania, Anna Mikuła z Tarnowa, Dariusz Nowak z Bytomia, Adrian Radwański z Lasocic, Piotr Stanek ze Złocieńca, Kristóf Szabó z Otwocka oraz Hanna Wiadrowska z Warszawy.

Każdy z uczestników krajowych eliminacji, które TVP Kultura transmitować będzie 7 kwietnia o godz. 20.00, wykona 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentują się w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie dla potrzeb konkursu pod okiem Jacka Tyskiego - solisty Polskiego Baletu Narodowego, tancerza, choreografa.

Taneczne zmagania oceni profesjonalne jury: Ewa Wycichowska - choreograf, pedagog, tancerka, dyrektor Polskiego Teatru Tańca; Jacek Przybyłowicz - tancerz, choreograf, pedagog baletu, wicedyrektor ds. baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Grzegorz Pańtak - tancerz, solista i wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, pedagog tańca jazzowego i modern jazz, choreograf.

W trakcie obrad jury widzowie TVP Kultura zobaczą niezwykły układ choreograficzny Anny Hop „LAB V".

Finałowe zmagania Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się 14 czerwca w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku z udziałem dziesięciu tancerzy, reprezentujących takie europejskie kraje jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Ukraina.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 r. Dotychczas Polska była jego organizatorem dwukrotnie (w 1997 r. konkurs odbywał się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 r. w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej).

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:
http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013 [1]

Strona krajowych eliminacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:
www.eurowizjadlamlodychtancerzy.tvp.pl [2](–)
Mateiały organizatora
21 marca 2013