Królowa Maria w Bytomiu

Elżbieta I - królowa Anglii oraz Maria Stuart - królowa Szkocji to chyba najbardziej znane w historii Europy rywalki w wielkiej grze o władzę absolutną

Ich konflikt, podyktowany nie tylko ambicją, ale także różnicą temperamentów, poglądów politycznych, religijnych i dynastycznych, stał się tematem licznych dzieł artystycznych. W tym opery Gaetana Donizettiego pt. "Maria Stuarda", której inscenizację przygotowała Opera Śląska.

Nowa premiera bytomskiej sceny jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale i logistycznym, spektakl powstał bowiem w koprodukcji z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Kierownictwo muzyczne "trójteatralnego" spektaklu objął Krzysztof Dziewięcki, całość wyreżyserował Dieter Kaegi, a scenografię zaprojektował Bruno Schwengl. Donizettiego fascynowały wielkie postacie i mroczne, niejednoznaczne wydarzenia historyczne, które inspirowały wiele jego oper. Piękna muzyka i popisowe arie przyniosły mu powodzenie wśród widzów i artystów.

Zgodnie z tytułem, główną bohaterką "Marii Smardy" jest Maria Stuart, choć libretto opery (oparte na sztuce Fr. Schillera "Maria Stuart") momentami traktuje jej postać dość luźno w stosunku do prawdy historycznej.

Na plan pierwszy wydobyta jest osobista tragedia Królowej Szkotów (nosiła ten tytuł oficjalnie), której życie zależało w tej samej mierze od własnych decyzji, co i od polityki. Do dziś nie do końca wyjaśniona została rola, jaką Maria odegrała w spisku przeciw Elżbiecie I. Wiadomo natomiast na pewno, że Elżbieta podpisała wyrok śmierci (przez ścięcie) dla swojej szkockiej kuzynki.

W przedstawieniu Opery Śląskiej w roli Marii wystąpi znakomita śpiewaczka Karina Skrzeszewska.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się dzisiaj o godz. 18.00. Premiera - w sobotę 17 grudnia. Powtórzenie spektaklu -18.12, godz.18 (bilety: 25-45 zł).

Bytom, Opera Śląska, ul. Moniuszki 21-23,

www.opera-slaska.pl

Premiera - sobota, 17 grudnia,

godz. 18.00, bilety 70 120 złHenryka Wach-Malicka
Dziennik Zachodni
17 grudnia 2011
Spektakle
Maria Stuarda