Kropiwnicki ogłosił konkurs na dyrektora artystycznego Nowego

Prezydent Łodzi ogłosił konkurs na dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Nowy szef artystyczny sceny mógłby rozpocząć pracę od 1 grudnia. Oferty od kandydatów będą przyjmowane do 19 października.

Ogłoszenie konkursu na nowego szefa artystycznego placówki to efekt decyzji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego o odwołaniu - pod koniec sierpnia - dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Brzozy. Swoją decyzję Kropiwnicki podjął po zapoznaniu się z wynikami referendum, które przeprowadzono w teatrze.

Przeciwko Brzozie opowiedziały się 52 osoby, pięć było za jego pozostawieniem, a jedna wstrzymała się od głosu. To prawie 57 proc. zatrudnionych. Przeciwnicy Brzozy zarzucają mu m.in. brak obiecywanych premier teatralnych i niską frekwencję. Brzoza pełnił funkcję dyrektora artystycznego od 1 września 2008 roku.

Referendum zbojkotowała jednak większość członków zespołu artystycznego, którzy przypomnieli m.in., że "Nowy" otrzymał w tym roku dwie nagrody: Złote Maski - pierwszą za rewelację sezonu 2008/2009 spektakl "Brygada szlifierza Karhana" w reżyserii Remigiusza Brzyka, drugą dla najlepszego aktora w sezonie 2008/2009 Wojciecha Błacha za role w spektaklach "Brygada szlifierza Karhana" Vaska Kani i "Król-Duch" Juliusza Słowackiego.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki dyrektora ds. artystycznych pełni aktorka Mirosława Marcheluk.

To nie pierwsze w ostatnich latach zawirowania wokół tej sceny. W 2003 roku, po śmierci ówczesnego szefa artystycznego Kazimierza Dejmka, prezydent Kropiwnicki mianował na jego następcę Grzegorza Królikiewicza. Nominacja ta była przyczyną trwającej kilka miesięcy akcji protestacyjnej zespołu.

Aktorzy i pracownicy przez dwa miesiące okupowali teatr. Przez rok kierowania placówką przez Królikiewicza zmienił się zdecydowanie zespół artystyczny, większość osób z "teatru Dejmka" odeszła.(-)
PAP
9 września 2009