Kryzysowy kameralny Kontakt

Festiwal teatralny Kontakt w Toruniu odczuł światowy kryzys. W programie tegorocznej edycji dominują kameralne przedstawienia. Widzowie zobaczą 14 spektakli z dziewięciu krajów.

Największym wydarzeniem będzie "Warum Warum" w reż. Petera Brooka. Monodram przygotowany w Schauspielhaus Zürich wykonuje znana aktorka Miriam Goldschmidt. - Przedstawienie tworzą fragmenty rozpraw teoretycznych o teatrze - mówi Jadwiga Oleradzka, dyrektor festiwalu. - Tym spektaklem w sposób poruszający i osobisty Brook żegna się ze sceną.

Do Torunia przyjedzie "Muszka owocowa" Christopha Marthalera. Szwajcarski reżyser - laureat Europejskiej Nagrody Teatralnej - stworzył to przedstawienie w berlińskiej Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Kontakt zaprezentuje też dwie inscenizacje tekstów Władimira Sorokina: moskiewska Praktika pokaże "Kapitał", a Teatr Narodowy z Budapesztu - słynny "Lód". Kontrowersyjny rosyjski pisarz zapowiedział, że spotka się z festiwalową publicznością.

Na Kontakcie zabłysną niegdysiejsze gwiazdy festiwalu w Awinionie: Joël Pommerat z moskiewską Praktiką zainscenizował własny tekst "To dziecko", a Eric Lacascade zajął się nową wersją "Wujaszka Wani" Czechowa w OKT/Teatrze Miejskim w Wilnie.

23 maja festiwal zainaugurują: "Proces" Kafki Teatru Kameralnego z Pragi oraz "Głos człowieczy" Jeana Cocteau w wykonaniu Toeneelgroep Amsterdam w reżyserii Ivo van Hove\' a. Na Kontakcie odbędzie się również spektakl "Tyka, tyka polityka", który Jirzi Adámek wyreżyserował dla Boca Loca Lab w Pradze. Ciekawie zapowiada się też "Wróg klasowy" teatru East West z Bośni. Autorem przedstawienia jest Haris Paszović , który nie porzucił pracy teatralnej w czasie oblężenia Sarajewa.

Polskę reprezentują: "Sprawa Dantona" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty, "Makbet" Teatru Jaracza w Łodzi (reżyseria: Mariusz Grzegorzek), a także "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana, które Iwona Kempa zainscenizowała w krakowskim teatrze im. Słowackiego. Poza konkursem wystąpią gospodarze festiwalu: Teatr Horzycy z Torunia pokaże "Justynę" Marcina Wierzchowskiego.
(zs)


(-)
Gazeta Wyborcza
23 kwietnia 2009