„Krzyżacy” w formie teatru lalkowego

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Spektakl w Miniaturze będzie pierwszą adaptacją „Krzyżaków” w formie teatru lalkowego.

„To świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów" – komentuje reżyser Jakub Roszkowski. – „Teatr lalkowy daje wspaniałe możliwości interesującego i pełnego jej przedstawienia. Z wielością miejsc akcji, bohaterów, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą".

Jakub Roszkowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, dramaturgiem, autorem sztuk i adaptacji, tłumaczem. Trójmiejskiej publiczności znany jest przede wszystkim jako dramaturg współpracujący regularnie z Adamem Nalepą czy Grzegorzem Wiśniewskim. W 2012 roku zadebiutował jako reżyser „Stalkerem" w Teatrze Wybrzeże, od tej pory zrealizował jeszcze „Wielką improwizację" również w Teatrze Wybrzeże, „Lepszy świat" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz „Wesele" w Teatrze im. Andersena w Lublinie.

Scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek, laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do „Sprawy Dantona" na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA oraz na Festiwalu KONTAKT, nominowany do Paszportów Polityki w 2012 roku. Regularnie współpracuje z czołowymi polskimi reżyserami: Janem Klatą, Marcinem Liberem, Wiktorem Rubinem czy Piotrem Kruszczyńskim.

Opracowaniem i wykonaniem muzyki na żywo w spektaklu zajmie się Sandra Szwarc, pianistka, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, a także początkująca dramatopisarka – jej debiutancka sztuka „Von Bingen. Historia prawdziwa" znalazła się w finale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2015.(-)
Materiał Teatru
29 lutego 2016
Spektakle
Krzyżacy
Portrety
Jakub Roszkowski