Kultura dla wszystkich

Urząd Marszałkowski zachęca do udziału w bezpłatnych wydarzeniach w znanych miejscach w regionie. Oferta koncertów, spektakli teatralnych i operowych oraz warsztatów artystycznych powstała z myślą o osobach, które na co dzień mają utrudniony dostęp do udziału w tego typu imprezach.

- Otwieramy drzwi do naszych placówek kultury osobom, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych, ale nie mogą sobie na to pozwolić z różnych przyczyn, ekonomicznych lub społecznych, W bogatej ofercie spektakli, koncertów i warsztatów każdy znajdzie coś dla siebie- mówi marszałek Piotr Calbecki.

O tym, że projekt "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne" to strzał w dziesiątkę, mogliśmy się przekonać kilka dni temu w naszej redakcji, kiedy rozdawaliśmy bezpłatne bilety na musical "My Fair Lady" [na zdjęciu], który odbył się w bydgoskiej Operze Nova.

Ludzie mają potrzeby kulturalne

Bilety na musical rozdaliśmy bardzo szybko, co było sporym zaskoczeniem ze względu na fakt, że większość naszych czytelników to torunianie, którzy musieli dojechać do Bydgoszczy. Z jednej strony duże zainteresowanie było dla nas sporym zaskoczeniem, a z drugiej dowodem na to, że takie wydarzenia są potrzebne, ponieważ są chętni do uczestnictwa w nich. Żadna kultura nie istnieje bez odbiorców.

Kilka tygodni temu prof. Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy okazji wywiadu o kulturze festiwalowej i eventowej w Polsce powiedział, że ludzie przede wszystkim mają potrzeby kulturalne, tylko trzeba im to pokazać. Zdaje się, że wie o tym doskonale Urząd Marszałkowski, który zachęca do odwiedzania takich miejsc jak m.in: Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy czy Ośrodek Chopinowski w Szafami.

Do kiedy można brać udział?

Jak mówi rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska, bezpłatne koncerty, widowiska, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne rozpoczęły się w sierpniu i potrwają do końca roku.

- Oprócz osób indywidualnych z naszych wydarzeń korzystają między innymi podopieczni ośrodków pomocy rodzinie. Pytania i uwagi dotyczące indywidualnych i grupowych zaproszeń na poszczególne wydarzenia kulturalne należy kierować bezpośrednio do wybranych instytucji. Część biletów rozdysponujemy za pośrednictwem regionalnych mediów, dlatego zachęcamy do udziału w organizowanych z tej okazji konkursach - dodaje Beata Krzemińska.

O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na naszych łamach. Warto również podkreślić, że realizację kolejnego etapu projektu zaplanowano na przyszły rok.

***

Dokąd będzie można pójść za darmo?

Miejsca biorące udział w projekcie "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne":

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafami, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Opera Nova w Bydgoszczy.Paulina Błaszkiewicz
Nowości
16 września 2014