Kup sobie miejsce

W 2015 minie 140 lat istnienia Teatru Polskiego, który został zbudowany ze składek poznaniaków. Współcześni obywatele mogą kupić sobie fotel. Na premierze grudniowej publiczność zasiądzie w nowych fotelach.

Wymiana foteli w zabytkowym teatrze to nie lada wyzwanie. Teatr Polski w Poznaniu, wzorem innych teatrów, próbuje wciągnąć w tę akcję mieszkańców. Każdy może kupić fotel i stać się automatycznie mecenasem teatru. W strefie VIP fotel kosztuje 1200 zł, ale są też miejsca tańsze: 600, 400 i 200 zł.

W zamian teatr gwarantuje, że tabliczka z imieniem i nazwiskiem fundatora lub nazwą firmy będzie przytwierdzona przez cały rok do fotela. Ponadto właściciel otrzymywać będzie informacje o tym, co dzieje się w teatrze, zaproszenia na wszystkie premiery w roku 2015, tytuł i certyfikat fundatora.

- Naszą akcję poparli już między innymi prezydenci Poznania Ryszard Grobelny i Dariusz Jaworski, Christopher Campbell, kierownik literacki Royal Court Theatre, Christian Suhr, były aktor Berliner Ensemble, a obecnie dyrektor Büchner Bühne, wokalista Michał Kowalonek, prof. Jerzy Gurawski oraz państwo Ewa i Wojciech Krukowie. Nie wiem jeszcze, ale najprawdopodobniej pomyślimy, jak wydłużyć tę akcję.

Wymianę foteli kontroluje konserwator zabytków. Stylistycznie współgrają one z wnętrzem naszej teatralnej bombonierki. Po wymianie foteli powiększy się ich liczba. Każdy, kto chciałby zostać fundatorem Teatru Polskiego w Poznaniu, może się zgłosić do sekretariatu, tel. 61 852 64 95 lub skontaktować mejlowo: kupfotel@teatr-polski.plsdr
Polska Głos Wielkopolski
9 października 2014