Laboratorium Wyobraźni

Już w najbliższy czwartek, 21 marca o godz. 19.00 na Scenie Dream Adoption Society w Teatrze Powszechnym w Warszawie, odbędzie się dyskusja pt.: „Po piśmie. Świat bezpośredniej transmisji przeżyć wg Jacka Dukaja". Gościem głównym będzie dr Michał Krzykawski (filolog, romanista, literaturoznawca, filozof; adiunkt w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego), a dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk (tygodnik „Polityka").

Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Laboratorium Wyobraźni", realizowanego na Scenie Dream Adoption Society we współpracy z Goethe-Institut, w ramach szerszego projektu „Wyobraźnia". Kolejne dyskusje w Teatrze Powszechnym zaplanowane są na: 3 i 17 kwietnia oraz 22 i 29 maja.

Projekt „Wyobraźnia" to przedsięwzięcie Goethe-Institut i Teatru Powszechnego. Artyści, kuratorzy i badacze podczas otwartych debat będą mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Wkroczyliśmy w antropocen – epokę człowieka. Świat, jaki znaliśmy, skończył się, musimy wytężyć wyobraźnię, by zrozumieć świat, który nadchodzi. Pomogą w tym uczestnicy dyskusji prowadzonych w siedzibie Goethe-Institut oraz w przestrzeni Sceny Dream Adoption Society Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie pod kuratelą Krzysztofa Garbaczewskiego i Edwina Bendyka działać będzie Laboratorium Wyobraźni.

LABORATORIUM WYOBRAŹNI
cykl debat w Teatrze Powszechnym w Warszawie na Scenie Dream Adoption Society
prowadzenie: Edwin Bendyk

➤ 21.03.2019, 19.00
„Po piśmie. Świat bezpośredniej transmisji przeżyć wg Jacka Dukaja"
gość główny: dr Michał Krzykawski (filolog, romanista, literaturoznawca, filozof; adiunkt w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego)

Pismo – nośnik kultury i transferu przeżyć, traci na znaczeniu, wypiera je „trzecie pismo", czyli tekst kodu informatycznego, sterujący interfejsami bezpośredniego transferu przeżyć. Rozmowa o kulturze i porozumiewaniu się w świecie bez literatury.

➤ 03.04.2018, 19.00
„W pustyni realnego. Krytyka cyfrowej gnozy"
gość główny: Mikołaj Ratajczak

Druga połowa XX w. miała być triumfem umysłu nad materią i dominacji cyfrowych mediów. Cyfrowa rewolucja prowadzi jednak do realnych nierówności i fizycznej przemocy. Co stało się emancypacyjnym potencjałem nowych technologii?

➤ 17.04.2018, 19.00
„VR i AI, fałszywa świadomość kapitalizmu kognitywnego"
gość główny: Michał Staniszewski

Sztuczna inteligencja i cyfrowe sposoby reprezentacji, jak np. VR, mają zrewolucjonizować świat we wszystkich jego wymiarach. Obietnice te jednak, niczym horyzont, są ciągle odległe. Czy kiedykolwiek dotrzemy do tego horyzontu?

➤ 22.05.2019, 19.00
„Chthulucen i antropoceno-feminizm. Nowe konfiguracje podmiotowości"
gość główny: Joanna Bednarek

Cyfrowa rewolucja to jeden z procesów szerszej przemiany, jaką jest przejście do antropocenu, epoki człowieka. Zmieniająca się wrażliwość ekologiczna dają szansę otwarcia na nowe formy podmiotowości. Czy jesteśmy gotowi?

➤ 29.05.2019, 19.00
„Remanent: podsumowanie 18. Biennale Sztuki Mediów Wro"
goście główni: Viola i Piotr Krajewscy

W maju odbędzie się 18. Biennale Sztuki Mediów Wro, organizowane w tym roku pod hasłem: „Czynnik ludzki". To świetna okazja do podsumowania cyklu spotkań i dyskusji.

Organizatorzy:
Goethe-Institut i Teatr Powszechny w Warszawie.(-) (-)
Materiał organizatora
20 marca 2019