Łakomy kąsek dla wszystkich miłośników teatru

Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Danuta Szaflarska w przyszłym tygodniu wystąpią w naszym regionie. W piątek w bydgoskim Teatrze Polskim rozpocznie się Festiwal Prapremier 2009.

- Ten rok był bardzo obfity w spektakle premierowe. Nie udało nam się wybrać wszystkich cennych rzeczy. Niektórych spektakli, które chcielibyśmy widzieć u siebie, ze względów logistycznych lub finansowych nie udało się sprowadzić - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.

Wśród przedstawień przygotowanych na tegoroczne "Prapremiery", jako szczególnie godną uwagi szef TPB wskazuje "Trylogię" Narodowego Starego Teatru z Krakowa w reżyserii Jana Klaty z, m.in. Janem Peszkiem, Krzysztofem Globiszem i Anna Dymną w obsadzie, którą zobaczymy już w następną środę. W poniedziałek z kolei na scenie pojawi się, m.in. Danuta Szaflarska w spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej.

Bydgoska scena pokaże "Łaknąć" Sarah Kane w reż. Łukasza Chotkowskiego i "Turystów" Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka. Ponadto w ramach festiwalu zobaczymy: "Rowerzystów" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi i szczecińskiego Teatru Współczesnego, "Supernowa. Rekonstrukąjca" Teatru Nowa Łaźnia z Krakowa. Scena Prapremier Imano z Lublina pokaże na placu przed teatrem przedstawienie "Ostatni taki ojciec" Artura Pałygi, z kolei warszawska "Montownia" zagospodaruje przestrzeń klubu "Mózg", gdzie zobaczymy "spektakl jednego aktora" Rafała Rutkowskiego "To nie jest kraj dla wielkich ludzi". Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże też "Piekarnię" Bertolta Brechta, a gdański Teatr Wybrzeże spektakl "Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie". Tegoroczne "Prapremiery" to nie tylko przestrzeń miejska - na najbliższą sobotę zaplanowano słuchowisko radiowe, przygotowane wspólnie przez TPB i Polskie Radio PiK.

Jak zwykle po części głównej festiwalu (2-11.10.) przyjdzie czas na Międzynarodowy Aneks (14-20.10.), w ramach którego przedstawiony zostanie efekt prac europejskiego projektu "After tha fali", gdzie dziewiętnastu europejskich dramaturgów napisało teksty odnoszące się do zmian rzeczywistości społecznej i politycznej na świecie po 1989 roku.(ko)
Nowości
2 października 2009
Spektakle
Trylogia