Letnia gala OperaVision na platformie OperaVision oraz vod

Wyjątkowy koncert z okazji Święta Muzyki już 21 czerwca 2020 (niedziela) o 19:00 na platformie OperaVision oraz vod.teatrwielki.pl.

Znamy już szczegóły Letniej Gali OperaVision – wyjątkowego koncertu organizowanego przez osiem europejskich teatrów operowych w dniu obchodzonego na całym świecie Świata Muzyki (21/06). Nadchodzące wydarzenie to wspólny projekt Holenderskiej Opery Narodowej w Amsterdamie, Komische Oper w Berlinie, Opery w Glyndebourne, Teatro Real w Madrycie, Opéra Comique w Paryżu, Teatro dell'Opera w Rzymie, Szwedzkiej Opery Królewskiej w Sztokholmie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

OperaVision to platforma oferująca widzom bezpłatny dostęp do spektakli operowych na żywo i na żądanie. W przedsięwzięcie zaangażowane są czołowe domy operowe z całej Europy. W ostatnich miesiącach, gdy wiele teatrów zmuszonych było zawiesić swoją działalność artystyczną, miłośnicy opery coraz liczniej odwiedzali platformę, korzystając z bogatej oferty nagrań spektakli operowych. Teraz, gdy w wielu częściach Europy obostrzenia epidemiczne są znoszone, stojące za OperaVision instytucje pragną ponownie zaprosić swoich widzów do oglądania i słuchania muzyki na żywo. Stąd pomysł zorganizowania gali, która emitowana będzie bezpłatnie online z ośmiu operowych scen w ośmiu krajach. Atrakcyjny program koncertu ułożony został przez samych artystów.

Letnią Galę OperaVision poprowadzi Kasper Holten z Duńskiego Teatru Królewskiego w Kopenhadze. Czeka nas podróż przez operetkę i pieśń w wykonaniu Evy-Marii Westbroek i Thomasa Oliemansa z Amsterdamu; wyjątkowe spojrzenie Barrie Kosky'ego na operetkę jidysz z Berlina; występ gospodyni Glyndebourne Danielle de Niese u boku tenora Allan Clayton; Mozart i rzadkie hiszpańskie odkrycie z Madrytu; paryskie joie de vivre prosto z Opéry Comique; klasyczny Verdi i weryzm z Rzymu; Wagner i Stenhammar w gwiazdorskim wykonaniu Niny Stemme ze Sztokholmu oraz międzynarodowa kompilacja muzyki Moniuszki, Mozarta, Korngolda i Rossiniego z Warszawy.

Ze sceny głównej TW-ON obejrzymy zapis występu wybitnego barytona – Andrzeja Filończyka. Mimo młodego wieku (ur. 1994) śpiewak ma na swoim koncie liczne występy w Zürich Opernhaus Teatro Regio w Turynie, Operze Królewskiej w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Teatrze Bolszoj czy Opéra National de Paris. Jest również laureatem I nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego głosu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (maj 2016). Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Katarzyna Sienkiewicz.

W programie:
Skąd tu przybyła/ Czemuż mnie w chwilach z Halki S. Moniuszki
Deh vieni alla finestra z Don Giovanniego W. A. Mozarta
Mein Sehnen mein Wähnen z Umarłego miasta E. W. Korngolda
Largo al factotum z Cyrulika sewilskiego G. Rossiniego

Zapraszamy 21 czerwca 2020 (niedziela) o 19:00 na platformę OperaVison oraz vod.Dorota Korzeniowska
Materiał nadesłany
10 czerwca 2020