Łódź: Janusz Michaluk odwołany z Teatru Nowego

Janusz Michaluk nie jest już dyrektorem Teatru Nowego. W piątek odwołał go pełniący funkcję prezydenta Tomasz Sadzyński.

- W wyniku przeprowadzonej kontroli przez Biuro Audytu Wewnętrznego, Kontroli i Skarg urzędu miejskiego w instytucji stwierdzono szereg nieprawidłowości związanych z nadzorem nad finansami oraz powierzonym mieniem - mówi o przyczynach odwołania Wojciech Janczyk, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. 

Michaluk był dyrektorem naczelnym Nowego od czerwca 2003 roku. Na to stanowisko, bez ogłoszenia konkursu, powołał go poprzedni prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki.

Wiceprezydent Wiesława Zewald jeszcze nie zdecydowała, czy ogłosi konkurs na to stanowisko, czy zostanie ono obsadzone na zasadzie powierzenia. Statut teatru przewiduje obie możliwości. Minister kultury i Związek Artystów Scen Polskich wskazują, że korzystniejszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie konkursu.

Najważniejszym kandydatem na stanowisko dyrektora jest Zbigniew Brzoza, odwołany przez prezydenta Kropiwnickiego po sezonie dyrektor artystyczny Teatru Nowego. Brzoza deklaruje, że jeśli zostanie ogłoszony konkurs, nie weźmie w nim udziału. Chce przywrócenia na stanowisko. 

Radni klubu PO przygotowali projekt uchwały o powierzeniu funkcji dyrektora Teatru Nowego Zbigniewowi Brzozie. Przeciwko ich stanowisku protestują radni klubu PiS. 

- Sprawa cały czas budzi emocje - mówi Zewald. - Spotkałam się z przedstawicielami teatru. Decyzja, czy ogłosimy konkurs, czy powierzymy stanowisko, jeszcze nie zapadła.Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
22 maja 2010