Ludzie na całym świecie tańczą w ten sam sposób

Wywiad z Koushikiem Das -instruktorem warsztatów tańca hinduskiego podczas 16. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu.

Wioleta Rybak: Dlaczego jesteś nauczycielem tańca?

Koushik Das: Ponieważ mam wrażenie, że gdy uczę tańca mogę się rozwijać, więc wciąż wzrastają moje aspiracje i ambicje. Dlatego właśnie sam tańczę i uczę innych tej sztuki.

W. R. :Czy widzisz jakieś różnice w nauczaniu tańca miedzy Europejczykami a mieszkańcami Indii?

K. D. : Nie, nie zauważam żadnych różnic pomiędzy tancerzami pochodzącymi z różnych krajów. Choć jest tak wielu tancerzy na całym świecie, ludzie tańczą w ten sam sposób. Nie chciałbym tego porównywać, ponieważ mam wrażenie, że ludzie poprzez ruch chcą wyrazić zawsze to samo, za każdym razem chcą wyrazić siebie.

W.R. : Jak długo trzeba uczyć się tańca, żeby być dobrym tancerzem?

K. D. : Myślę, że nie istnieje żadna taka określona granica. Jest wielu tancerzy, którzy nie muszą długo trenować, by być dobrymi tancerzami, po prostu mają talent. Obecnie w Indiach jest naprawdę dużo utalentowanych ludzi, a ich zdolności nie są zależne od długości odbytych treningów.

W. R. : W tańcu używasz specjalnych gestów rąk i dłoni. Czy te gesty niosą jakieś określone znaczenia?

K. D. :Tak, oczywiście, że każdy z wykonywanych ruchów ma swoją wymowę. Taniec klasyczny także pełen jest takich znaczeń. Wszystko w naszym życiu może być tańcem, związane jest to często także z religią. Nawet kiedy śpisz w nocy, budzisz się rano, czy kiedy po prostu stoisz w miejscu - zawsze tańczysz.

W.R. : Podczas warsztatów takich jak te, nie wyjaśniasz ludziom znaczeń wykonywanych ruchów. 

K. D. : Tak, to prawda nie mówię o tym.

W.R. : Jedynie pokazujesz gesty, które ludzie za Tobą powtarzają. Dlaczego?

K. D. : Wydaje mi się to zbyt skomplikowane, by przedstawić to ludziom w tak krótkim czasie podczas zajęć. To wymaga zdecydowanie dłuższego omówienia i wgłębienia się w ten temat.

W. R. : Dziękuję za rozmowę.Rozmawiała Wioleta Rybak
Gazeta Festiwalowa
2 lipca 2009
Portrety
Koushik Das