Łysek... zaczyna sezon

Pierwszą realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie będzie „Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w adaptacji Martyny Lechman. Reżyseruje Konrad Dworakowski, scenografia jest dziełem Andrzeja Dworakowskiego, muzyka Piotra Klimka i Filipa Sternala, a premierę zaplanowano na 28 września.

Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego katowickich „lalek") pojawia się w repertuarze Ateneum nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: „Kowal" i „Baśń o górniku Bulandrze".

Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. „Łysek z pokładu Idy" to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można „pogadać", a nawet się „pokłócić".

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje...

Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

W rolach głównych zobaczymy Grzegorza Eckerta (Kubok) i Michała Skibę (Łysek), a towarzyszą im Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.

 Renata Chudecka
Materiał Teatru
24 września 2019