Magia koto

Fascynację kulturą japońską Polska dzieliła z całą Europą już od końca XIX wieku. Także współcześnie każda prezentacja kultury japońskiej wzbudza żywe zainteresowanie.

Teatr Wielki zaprasza na dwa koncerty tradycyjnej muzyki Kraju Kwitnącej Wiśni, które uświetnią 90-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Po pięcioletniej przerwie ponownie witamy w Warszawie Isobe Mieko – oklaskiwaną na całym świecie mistrzynię gry na koto – rodzaju cytry o 13 jedwabnych strunach.

Jej popisom towarzyszyć będą występy 18 wyszkolonych przez nią artystów wykonujących utwory napisane na koto oraz czterech wirtuozów fletów shakuhachi, szczególnie chętnie używanych niegdyś przez buddyjskich mnichów Komuso. Czas umilać nam będą ponadto śpiewaczki i tancerki.

Reżyserem i producentem programu jest Jun Midorikawa, legendarny tokijski impresario. Ten miłośnik i znawca kultury i historii Polski od 30 lat promuje w swej ojczyźnie naszą muzykę i taniec, u nas zaś – sztukę japońską. Był między innymi inicjatorem wykonania kopii pomnika Chopina z Łazienek i umieszczenia jej w 1994 roku w centrum muzycznym Hamamatsu. To japońskie miasto związane jest od 19 lat z Warszawą umową o współpracy kulturalnej.

W 1996 roku Midorikawa – kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – był pomysłodawcą i producentem cieszącego się ogromnym powodzeniem Festiwalu Japońskiego w Warszawie.

Isobe Mieko i jej zespół, Teatr Wielki, Sala Młynarskiego, pl. Teatralny 1, bilety: 25 – 45 zł, rezerwacje: tel. 022 826 32 88 czwartek (26.03) – piątek (27.03) godz. 19Adam Ciesielski
Zycie Warszawy
20 marca 2009