Między Warszawą a Sejnami

Najbliższy poniedziałek i wtorek w Studium Teatralnym w Warszawie będą podsumowaniem trzyletniej działalności. Z tej okazji na Lubelskiej pojawią się specjalnie zaproszeni goście z prowadzonego w Sejnach przez Krzysztofa Czyżewskiego Ośrodka Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów.

Okazją do spotkania z Czyżewskim będzie ostatnia premiera Piotra Borowskiego (założyciela Studium Teatralnego) pt. "Linia powrotu", bo impulsem do stworzenia tego przedstawienia był tom esejów Czyżewskiego pod tym samym tytułem.

- Nie jest to jednak bezpośrednie przeniesienie tej książki na scenę - tłumaczy Borowski. - Czasem pewne słowa uruchamiają w nas proces twórczy prowadzący do stworzenia odrębnego dzieła. Tak było w moim przypadku.

"Linia powrotu" zostanie zaprezentowana po spotkaniu z Czyżewskim, w którym udział wezmą również autor m.in. "Weisera Dawidka" Paweł Huelle oraz filozof Cezary Wodziński.

Wspólnie przybliżą widzom założenia sztuki i postać bohatera, który sam pozbawiony jest linii powrotu, punktu odniesienia dla swojego dotychczasowego życia. Uciekając od rodziny, usiłując realizować ideał wolności, stracił jednocześnie tożsamość. Teraz próbuje ją odzyskać między innymi dzięki dramatowi Szekspira "Burza". To z jednym z jej bohaterów - Arielem - utożsamiał się w dzieciństwie.

Drugi dzień podsumowań w Studium Teatralnym będzie zdecydowanie bardziej muzyczny. Po przedstawieniu "Król Kier znów na wylocie" opartym na opowiadaniu Hanny Krall Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego zagra koncert.

Zespół powstał w 1996 r., w trakcie przygotowywania spektaklu "Dybuk" według Szymona Anskiego. Pod kierunkiem Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej oraz Wojciecha Szroedera muzycy postanowili kontynuować swoje poszukiwania tradycji klezmerskiej i działają do dzisiaj.

Po koncercie - wspólna zabawa taneczna, której czas zależy od zaangażowania widzów wieczoru w Studium Teatralnym.

Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, wstęp wolny, poniedziałek (13.12), godz. 18, wtorek (14.12), godz. 17.Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
11 grudnia 2010