Międzynarodowe koprodukcje

Teatr Polski w Bydgoszczy od wielu lat aktywnie uczestniczy w realizacji premier i prapremier nie tylko o zakresie ogólnopolskim, ale również międzynarodowym. Koprodukcje stają się częścią repertuarowych planów i urozmaiceniem rodzimej sceny. Teatr Polski zrealizował sztuki z teatrami m.in. z Mannheim („Kill the kac"), Wilhelmshaven („Truskawkowa niedziela") czy Edynburga. („Cherry Blossom"). W roku 2011 rozpoczęty został nowy projekt – „Cztery miasta, cztery historie", którego finalnym efektem będzie prapremiera „Europy" 25 kwietnia br. w Zagrzebiu.

Cztery wiodące teatry z czterech krajów Unii Europejskiej - Anglicy, Chorwacki, Niemcy i Polacy - współpracują, by wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest Europa.

W wyniku koprodukcji powstaje sztuka stworzona przez kilku autorów i w kilku językach, które będą eksplorować, wymieniać się i stawiać wyzwania rozwojowi kulturalnemu oraz tradycjom piśmienniczym każdego kraju. Równocześnie z prowadzonym projektem artystycznym, realizowano projekt społeczny, który połączył wszystkich – tych młodszych i tych starszych, aby angażowali się w kreatywną podróż i debatę.

Pierwszym etapem były spotkania z konkretnymi grupami środowiskowymi. Każdy teatr zaangażował grupę, z którą pracował przez kilka miesięcy. Ta kulturowa wymiana miała na celu zjednoczenie pokoleń oraz porównanie różnych spojrzeń na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przedstawicielami społecznego cyklu byli: grupa starszych mieszkańców z Bydgoszczy, między-pokoleniowa grupa z Drezna, młodzi ludzie z Zagrzebia oraz grupa muzułmańskich kobiet z Birmingham. Przedstawione zostały indywidualne wizje europejskości, co przyczyniło się do napisania scenariusza spektaklu.

Następnie, w wyniku intensywnych prób i warsztatów, reżyser Janusz Kica, dramatopisarze: Steve Waters (Wielka Brytania), Tena Štivičić (Chorwacja), Lutz Huebner (Niemcy), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (Polska) oraz aktorzy: Jonathan Mcguinness, Rina Mahoney, Mathias Bleier, Annett Krause, Kresimir Mikic, Jadranka Djokic, Małgorzata Trofimiuk, Jerzy Pożarowski rozwinęli wypracowane idee i stworzyli spektakl o Unii Europejskiej, który w Bydgoszczy zaprezentowany zostanie podczas VII Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013. Jak zapowiadają: „Postaci z całej Europy próbują zrozumieć swoje wciąż zmieniające się kraje – począwszy od biurokratów z Brukseli, aż do młodej pary podejrzewanej o terroryzm. Uzyskujemy w ten sposób, podany w satyrycznym i komicznym urywku europejskiego życia, wielokulturowy miks problemów XXI wieku. W rezultacie unikalnej współpracy pomiędzy teatrami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji i Polski powstała „Europa", w której mieszają się paranoja po zamachu na WTC, neofaszyzm oraz kruszejąca waluta."

Drugim międzynarodowym spektaklem, do którego próby trwają od ubiegłego roku, jest „Against" – koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Schlachthaus Theater w Bernie.

Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Obie instytucje współpracują od 2011 roku, kiedy to Teatr Polski miał okazję wystawić w Bernie „V (F) ICD-10 Transformacje" w reż. Pawła Łysaka. Drugim wspólnym projektem będzie spektakl „Against", który porusza temat monitoringu oraz cenzury w Internecie. Tłem wydarzeń ukazanych w tej dokumentalnej sztuce będą niedawne protesty związane z okupacją Wall Street i porozumieniem anti-ACTA. Reżyserem spektaklu jest Nils Torpus (Szwajcaria), kuratorami projektu: Myriam Progu i Paweł Łysak, dramaturgiem: Paweł Sztarbowski, scenografię zaprojektuje Agata Skwarczyńska, a koordynacją projektu zajmuje się tłumaczka – Iwona Nowacka.

Prapremiera odbędzie się 24 maja br. w Bernie, a bydgoska publiczność zobaczy spektakl podczas VII Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013.Paulina Wenderlich
(na podstawie materiałów Teatru)
15 kwietnia 2013