Międzynarodowy spektakl Studia Matejki

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na spektakl "Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań" w wykonaniu członków Studia Matejka. Spektakl w językach polskim, angielskim, francuskim i słowackim

Czy szczęście jest czymś, czego szukamy w drugiej osobie, projektując swoje marzenia, pragnienia, słabości? Życiowa podróż dwóch przedstawionych par ukazuje, jak czas nakłada na płótno związku kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Chwila szczęścia pojawia się, by za moment zniknąć. Czy ją w ogóle rozpoznaliśmy? Z "obowiązku bycia szczęśliwymi" skrywamy emocje, które nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Ściągając maski, ujawniamy to, co zazwyczaj tak chętnie skrywamy - niewypowiedziane pytania, tłumione pragnienia.

Dziwne Szczęście posługuje się nowoczesnymi środkami wyrazu. Reklama, klip wideo nie zaatakują nas jednak bezpośrednio. To raczej kwestia nietypowego podejścia do opowiadania. Jest w nim miejsce na intymną atmosferę i erotyzm. Z drugiej strony egoizm, brak porozumienia z bliską osobą - zamiast do spełnienia - prowadzą do klęski, samotności. Ironia również znajduje tu swoje zastosowanie, bawi, a jednocześnie prowokuje, rozwija i łączy opowieści. W spektaklu tym, jak w lustrze, możemy się przyjrzeć samym sobie. I nie będzie to krzywe zwierciadło. Wyjdziemy piękniejsi!

Zalążkiem projektu było laboratorium teatru fizycznego prowadzone przez Studio Matejka. Podczas badań w Instytucie Grotowskiego członkowie Studia prowadzili poszukiwania w zakresie treningu i ćwiczeń fizycznych, opierając się na tematach i obrazach, które ich zainspirowały (poezją i prozą, np.: Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Fleischera, Yehudy Amichaiego, Pascala Brucknera i Milana Kundery). Materiał twórczy został następnie przekształcony w fizyczne partytury: solowe i wykonywane w duecie, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości, m.in. Sarie Mairs Slee (Salford University), Cécile Da Costy (SpitFire, Farma v jeskyni), Milana Kozanka (Artyci Dance Company) i Vivien Wood (DV8). Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się "fizycznie" na scenie. Materiał został przetworzony w pracę w toku (work in progress) zatytułowaną Everything I Don't Remember About Meeting You, której premiera odbyła się w 2012 roku na festiwalu KioSK w ośrodku Stanica Žilina-Záriečie na Słowacji. Spektakl miał polską premierę 14 lutego 2013 roku w Instytucie Grotowskiego w ramach "Monosytuacji", cyklu małych form teatralnych.

"Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań"

Studio Na Grobli

14-15 grudnia 19:00

Bilety: 20 zł

Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 www.biletin.pl(-) (-)
Materiał Teatru
10 grudnia 2013