Minęło 50 lat od prapremiery musicalu

22 września minęło 50 lat od prapremiery musicalu "Skrzypek na dachu" na Broadwayu. W weekend 26, 27 i 28 września z tej okazji w Teatrze Żydowskim zobaczymy cieszącą się olbrzymim powodzeniem klasyczną inscenizację w reżyserii Jana Szurmieja.

Musical "Skrzypek na dachu", który swoją warstwą muzyczną jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema "/Dzieje Tewjego Mleczarza"/. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności - żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, obarczonym pięcioma córkami, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Terminy: 26, 27 i 28 września__(godz. 18.00)(-)
Materiał Teatru
27 września 2014
Spektakle
Skrzypek na dachu