Młode polskie słowiki w warszawskim ogrodzie.

Program Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa" przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie funkcjonuje już od wielu lat i wykształcił wielu w tej chwili znanych na całym świecie młodych śpiewaków operowych.

Fenomen tej instytucji opiera się na współpracy z najważniejszym teatrem operowym w Polsce. Młodzi artyści, bardzo dokładnie wyselekcjonowani podczas wieloetapowej i długotrwałej rekrutacji dostają ogromną szansę na dobrą przyszłość w najlepszych teatrach operowych. A TW ON zyskuje naprawdę fenomenalne młode głosy.

W tym sezonie Akademia Operowa zaprosiła publiczność warszawską na mały spektakl pod tytułem „W ogrodzie". Tytuł skromny, dość tajemniczy, na niewiele wskazujący, a jednak widownia w Sali Młynarskiego (scena kameralna) była wypełniona w przepisowych pięćdziesięciu procentach. Okazało się, że tytułowy ogród to jedynie tło dla przepięknych pieśń Moniuszki zaaranżowanych przez Rafała Kłoczkę na fortepian oraz zespół instrumentalny. Za reżyserię i scenariusz odpowiadała Ewa Rucińska – od wielu lat związana z projektami Akademii Operowej. Spektakl miał być współczesnym tchnieniem dla bardzo już znanych polskich pieśni narodowego kompozytora. I to właśnie dało się odczuć: ciepłe, letnie słońce ogrzewające młode twarze artystów, śpiew ptaków jako przerywnik pomiędzy pieśniami, mnóstwo kwiatów i wszechobecna biel łącząca się z projekcjami multimedialnymi w pastelowych kolorach.

Aby nie faworyzować i jednocześnie nie zniechęcać młodych śpiewaków należy stwierdzić – i jest to prawda – że każdy z nich wykonał swoją pieśń z wielkim zaangażowaniem. Również i młodzi pianiści kameraliści byli częścią spektaklu – oni też są uczestnikami Programu Kształcenia Młodych Talentów.
Młodzi artyści:
Katarzyna Belkius – sopran
Katarzyna Drelich – sopran
Kamila Dutkowska – sopran
Paula Kluczna – sopran
Justyna Kopeć – sopran
Zuzanna Nalewajek – mezzosopran
Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran
Jakub Foltak – kontratenor
Sebastian Mach – tenor
Adrian Janus – baryton
Szymon Raczkowski – baryton
Paweł Horodyski – bas
Jasin Rammal-Rykała – bas
Pianiści:
Michał Biel
Patrycja Gajek
Joachim Kołpanowicz
Weronika Mackiewicz
Aleksandra Moliszewska
Natalia Pawlaszek
Alina Shevchenko
Paulina StorkaKamila Dutkowska
Dziennik Teatralny Warszawa
27 września 2021