Mocowanie z toksyczną rodziną

Spektakl "Ismena. Nieopisana siostra" wystawiany przez warszawskie Laboratorium Dramatu należy do cyklu prezentującego najnowsze polskie monodramy

 Anna Wojnarowska wciela się tu w młodą zagubioną kobietę, która rozlicza się z toksyczną rodziną. Matka była surowa i wymagająca – umacniała w niej kompleks niższości. Ojciec ignorował i faworyzował jej siostrę. A wujek zmuszał do małżeństwa z mężczyzną, którego nie kochała. Ismena przywołuje także tragiczne wydarzenie z dzieciństwa – młodszy brat zabił starszego. Rodzice, chociaż stracili syna, zachowywali się, jakby nic się nie stało.

Bohaterka egzystuje na granicy choroby psychicznej. Na przemian wybucha gniewem, zalewa się łzami i popada w otępienie. Rozpamiętuje przeszłość, nie potrafiąc ułożyć sobie życia. Jednak opowiadanie o traumach staje się terapią, w której uczestniczą widzowie. Sztuka pokazuje, jak jednostka próbuje uwolnić się od rodziny i społeczeństwa.

Ascetyczną scenografię stworzyła Dorota Proba. Składa się z pięciu krzeseł, na których ułożone są nagrobne wieńce. Symbolizują one członków znienawidzonej rodziny. Muzykę do spektaklu skomponował Maciej Dąbrowski.

Monodram został wyróżniony w konkursie Sztuka Monologu organizowanym przez Laboratorium Dramatu, Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jury doceniło nie tylko wartość literacką tekstu i jego przydatność dla teatru, ale także pomysł reżyserki Jolanty Denejko na jego wystawienie.Tomasz Gromadka
Zycie Warszawy
11 grudnia 2010