Moniuszko na finał

"Halka" to spektakl na zakończenie Jubileuszowego Roku Opery Śląskiej w 65. rocznicę pierwszego przedstawienia na bytomskiej scenie

Premierą tego tytułu - na scenie teatru w Katowicach - Opera Śląska rozpoczęła swą działalność artystyczną w dniu 14 czerwca 1945 r., którą wystawił zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura. W okresie pierwszych miesięcy uformował się pod jego pieczą krąg solistów złożony z wybitnie utalentowanych młodych artystów. Pierwsze przedstawienie "Halki" i pierwsze przedstawienie operowe w ogóle na bytomskiej scenie - odbyło się 65 lat temu - 29 listopada 1945 r. Ostatnia premiera "Halki" miała miejsce 18 czerwca 2005 r. z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej.

Stanisław Moniuszko zaczął komponować swoją najsłynniejszą operę "Halkę" w 1846 roku w Wilnie, do libretta autorstwa warszawskiego poety Włodzimierza Wolskiego, twórcy poematu "Halszka", którego główny wątek stał się podstawą dzieła. Akcja "Halki" rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Tytułową bohaterką jest wiejska dziewczyna, uwiedziona przez bogatego panicza Janusza. Owocem ich miłości jest dziecko. Janusz porzuca jednak Halkę i żeni się ze szlachcianką równą sobie stanem. Dziewczyna zjawia się na jego ślubie z zamiarem podpalenia kościoła, ale rezygnuje z tej myśli. Zostawia swoje dziecko w przydrożnej kapliczce, a sama popełnia samobójstwo rzucając się do rzeki.

Wprowadzenie na scenę chłopskiej pary jako bohaterów było krokiem śmiałym i niezwykłym. Pierwsze przedstawienie "Halki" w Warszawie w roku 1858 odniosło niewątpliwy sukces, a z biegiem lat sukcesy dzieła Moniuszki nieustannie rosły. Dziś tytuł ten stanowi klasykę, którą ma stale w repertuarze każdy polski teatr operowy. Z "Halki" pochodzą tak znane arie jak "Jako od wichru krzew połamany" i "Gdyby rannym słonkiem" Halki czy "Szumią jodły na gór szczycie" Jontka.

Uroczystości towarzyszyć będzie historyczna wystawa: Od Katowic - do Bytomia (w holu Sali Koncertowej im. Adama Didura) ukazująca dzieje powstania Opery Śląskiej - od pierwszej premiery "Halki" na katowickiej scenie Teatru Śląskiego, zrealizowanej pod kierownictwem artystycznym Adama Didura, po okres rozpoczęcia działalności w Bytomiu w gmachu Teatru Miejskiego.(-)
Materiał nadesłany
26 listopada 2010