Monodram śląską gwarą

30 maja o godz. 19.30 lubiana przez widzów śląska Rajcula - w tej roli Joanna Wawrzyńska - znów będzie warzyć na scenie w Malarni Teatru Śląskiego. To powrót spektaklu na scenę, której gościnnie użyczył Teatr Śląski na pokaz prapremierowy w ubiegłym roku.

Monodram "Rajcula warzy" to monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila "łosprowianiem". Sztuka jest inscenizacją tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku i pierwszą w historii tego konkursu realizacją sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze. Tytułową rajculę gra Joanna Wawrzyńska, scenografię przygotowała Paulina Biskup. Spektakl wyprodukowała Alina Moś-Kerger, przy wsparciu finansowym IKK Miasto Ogrodów. Prapremierowy pokaz "Rajculi..." odbył się 11 lipca 2014, kolejny - 26 lipca 2014. Oba gościnnie, w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim, gdzie zgromadziły nadkomplet widzów, a bilety na nie rozeszły się już w przedsprzedaży.

Joanna Wawrzyńska zdobyła za tę rolę nagrodę na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, a jurorka Dorota Stalińska pochwaliła aktorkę za to, że jako jedyna spośród uczestników 43. OFTJA wychodząc na scenę od początku do końca wiedziała kim jest jej bohaterka, co chce przekazać widowni i kim jest dla niej odbiorca spektaklu. Gratulowała konsekwencji w budowaniu postaci, wdzięku i uroku, jakim Joasia obdarzyła Rajculę i rozwiązań inscenizacyjnych. Spektakl docenił także dyrektor OFTJA, Wiesław Geras, który dodatkowo zaprosił twórczynie "Rajculi..." do udziału w 9. Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora na Helu "Teatr w Remizie" oraz w Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

"Alina Moś-Kerger jako autorka i reżyserka ma sporo talentu, by opowiadając o najprostszych sprawach w życiu, budować jednocześnie wyraziste i rozległe metafory wykraczające szeroko poza materię przedstawień. (...) Prościutka historia o gotowaniu i towarzyszącym gotowaniu opowieściom staje się w gruncie rzeczy monologiem o szukaniu własnej drogi, w której ani warzenie ani rajcowanie nie muszą być najważniejsze." - napisał o spektaklu Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej.

Bilety na spektakl 30 maja 2015, gościnnie w Malarni Teatru Śląskiego, można rezerwować pod numerem tel. 32 258 89 67, mailowo pod adresem bow@teatrslaski.art.pl lub kupować on-line przez stronę internetową teatru.(-)
Materiał Teatru
30 maja 2015
Spektakle
Rajcula warzy