Muzeum i scena razem

Teatr Rozmaitości dla 500 widzów i sala koncertowa, a na parterze i piętrze ekspozycje. Tak ma wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Christian Kerez nad makietą muzeum podczas jej prezentacji w lipcu zeszłego roku. Zmiany w projekcie pokazał tylko prezydent miasta. Później zabrał je z powrotem do Szwajcarii

Christian Kerez, architekt MSN, przyjechał wczoraj do Warszawy, żeby pokazać ostateczną wersję projektu prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz.

– Koncepcja budynku zaproponowana przez projektanta bardzo jej się spodobała – przyznaje rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.

Na życzenie władz miasta Christian Kerez zmienił projekt tak, by w muzeum znalazł się Teatr Rozmaitości.

– Miałem wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie. Ale teraz widzę, że dzięki scenie budynek stanie się bardziej funkcjonalny i przyjazny dla warszawiaków – przyznaje architekt.

Dzięki scenie budynek stanie się bardziej funkcjonalny i przyjazny dla warszawiaków - Christian Kerez

Teatr Rozmaitości o powierzchni 900 mkw. zostanie ulokowany na parterze i pomieści 500 widzów. Sąsiadować z nim będzie kameralna sala koncertowa o powierzchni 210 mkw., a także garderoby dla aktorów i pomieszczenia gospodarcze.

Muzeum znajdzie się na pozostałej części parteru i na pierwszym piętrze budynku. Zwiedzający będą mieli do dyspozycji dwie sale ekspozycyjne, galerie i księgarnię. Do obydwu części prowadzić będą oddzielne wejścia. – Pomiędzy nimi powstanie nieograniczona przestrzeń, dzięki czemu nikt nie będzie miał wrażenia, że teatr został tu wkomponowany „na siłę“ – wyjaśnia Christian Kerez.

Pod ziemią zbudowany zostanie parking, który pomieści 500 samochodów.

Urzędnicy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku dni podpiszą z architektem aneks do kontraktu, w którym znajdzie się zapis o umieszczeniu w budynku teatru.

– Musimy omówić jeszcze kilka szczegółów. Najważniejsze jednak, że udało się osiągnąć kompromis i jesteśmy bliżej budowy muzeum – cieszy się Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Inwestycji od początku towarzyszyły problemy. We wrześniu ubiegłego roku władze stolicy wstrzymały prace nad realizacją projektu na czas nieokreślony, ponieważ Christian Kerez nie zgodził się zaprojektować w muzeum Teatru Rozmaitości. Tłumaczył, że nie przewiduje tego podpisana z ratuszem umowa. Architekt jednak ostatecznie uległ woli miasta i w lutym przystał na warunki urzędników.

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej o powierzchni 35 tys. mkw. ma powstać u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej do 2013 roku. Według dzisiejszych szacunków, inwestycja pochłonie ponad 270 mln zł.Aleksandra Pinkas
Rzeczpospolita
12 maja 2009
Teatry
TR Warszawa