Myślimy z wielką troską o całym środowisku

Szanowni Państwo,

Od kilku tygodni mamy do czynienia z rzeczywistością nieznaną i nieprzewidywalną. Nie możemy, nie możecie Państwo, normalnie pracować i tworzyć. Wszyscy niepokoimy się o naszych bliskich i los naszej wspólnoty. Nie wiemy, czy wrócimy do znanej nam normalności. Być może to bezprecedensowe doświadczenie gruntownie przeobrazi kształt naszego życia. Oby ku lepszemu. Obyśmy zdołali zatrzymać falę choroby i cierpienia, czyniąc naszą cywilizację dojrzalszą i szlachetniejszą.

Dziękuję wszystkim ludziom polskiej kultury za ich kreatywność, mądrość i cierpliwość w tym trudnym czasie. Dziękuję za Państwa empatię i solidarność z całym polskim społeczeństwem. Dziękuję za wsparcie dla tych, którzy walczą na pierwszej linii zmagań z epidemią.

Niestety, konieczne ograniczenia muszą jeszcze trwać jakiś czas. Ale państwo polskie nie pozostawia ludzi kultury samym sobie. Wprowadzamy wiele programów i możliwości wsparcia dla środowisk twórców i artystów oraz osób stanowiących zaplecze organizacyjne, techniczne, naukowe. Precyzyjne informacje o Tarczy Antykryzysowej, działaniach MKiDN oraz innych instytucji znajdziecie Państwo na stronach internetowych ministerstwa, KPRM, Narodowego Centrum Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności. Formy tej pomocy będą rozwijane i dostosowywane do zmieniającej się sytuacji. Zapewniam Państwa, że myślimy w ministerstwie z wielką troską o całym środowisku polskiej kultury. Pełni nadziei, że przejdziemy przez obecny kryzys mężnie i sprawnie, że wyjdziemy z niego wzmocnieni, mądrzejsi, bardziej kreatywni.

U progu pięknego chrześcijańskiego święta Tajemnicy Odkupienia i Miłości życzę Państwu wielu chwil mądrej refleksji, spokoju ducha, odpoczynku. Niech te dni przyniosą ukojenie, pozwolą doskonalić umiejętności ofiarowywania i bycia obdarowanym, pozwolą odnaleźć to, co najważniejsze.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Gliński

minister kultury i dziedzictwa narodowego(-) (-)
Kurier PAP
11 kwietnia 2020
Portrety
Piotr Gliński