Nagroda dla Jarzyny

Spektakl "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny, powstały w TR Warszawa na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej, zdobył zespołową nagrodę - 20 tys. zł - dla najlepszego przedstawienia Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ogłoszenie zwycięzców XVI edycji konkursu odbyło się w poniedziałek w ministerstwie kultury

Autorka sztuki "Między nami dobrze jest" Dorota Masłowska otrzymała indywidualną nagrodę za tekst (10 tys. zł). Adam Woronowicz, który w spektaklu wcielił się w rolę Mężczyzny, został uhonorowany indywidualną nagrodą za rolę męską (8 tys. zł.).

Sandra Korzeniak otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską (8 tys. zł.). Aktorka zagrała Marylin w przedstawieniu "Persona. Marylin" Krystiana Lupy, zrealizowanym w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Indywidualną nagrodą specjalną, w wysokości 10 tys. zł, nagrodzono Krystiana Lupę, za autorskie przedstawienie "Persona. Marylin". Wyróżnieniem uhonorowano autora muzyki do spektaklu Lupy - Pawła Szymańskiego (5 tys. zł).

Zarząd sekcji teatrów dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich przyznał Nagrodę im. Jana Świderskiego (3 tys. zł) dla Piotra Domalewskiego; aktor wcielił się w rolę Syna w przedstawieniu "Pieszo" Sławomira Mrożka w reż. Anny Augustynowicz (Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

W konkursie przyznano również zespołowe i indywidualne wyróżnienia.

Gratulując zwycięzcom konkursu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na - jak powiedział - "dość radykalną zmianę, jaka nastąpiła w obszarze inwestowania w polski teatr".

"Bardzo się cieszę, że wybudowano Teatr Szekspirowski w Gdańsku, że odbudowywany jest Teatr Stary w Lublinie, (...) że w Warszawie rozpoczęto inwestycję związaną z Teatrem Rozmaitości (...). Dwa przyszłe lata będą okresem otwierania nowych scen" - mówił Zdrojewski.

Konkurs realizowany był do tej pory przez resort kultury we współpracy z Teatrem Narodowym i Związkiem Artystów Scen Polskich. Jak poinformował w poniedziałek Zenon Butkiewicz z MKiDN, miejsce Teatru Narodowego w kolejnej edycji konkursu zajmie Instytut Teatralny. "To zmiana techniczna; idea konkursu pozostaje ta sama" - mówił.

"Mam pełną świadomość wagi tego konkursu dla polskiej kultury teatralnej - był on jednym z najważniejszych czynników reanimacji i odrodzenia się polskiej dramaturgii współczesnej. Przejmujemy ten konkurs z pamięcią i wdzięcznością dla (...) wielkiego reżysera i wizjonera teatru Kazimierza Dejmka, który konkurs wymyślił" - mówił dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak.(-)
Polska
1 lipca 2010
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna