Nagrody przyznano

Laureatami Nagrody im. Leona Schillera za rok 2012 zostali aktorka Natalia Rybicka, scenograf Michał Korchowiec i krytyk teatralny Tomasz Mościcki.

Nagroda ZASP im. Leona Schillera jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga, a także Prezesa Stowarzyszenia od 1950 roku aż do śmierci, 25 marca 1954 roku. Zgodnie z wieloletnią tradycją Związek Artystów Scen Polskich w dniu 14 marca, w rocznicę urodzin Leona Schillera, ogłosił listę tegorocznych laureatów Nagrody.

W tym roku zostali nimi:

Natalia Rybicka - absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2012 roku można ją było oglądać na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Związana z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, gdzie obecnie także można ją zobaczyć w kilku tytułach m.in. "Czarnobylska modlitwa" w reż. Joanny Szczepkowskiej, "Anna Karenina" w reż. Pawła Szkotaka, czy "Wichrowe wzgórza" w reż. Kuby Kowalskiego.

Michał Korchowiec - absolwent ASP w Krakowie. Scenograf . Jego scenografie i kostiumy można było oglądać m.in. w spektaklach: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "W imię Jakuba S." w Krakowie i Warszawie, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "O dobru" Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, "Śmierć i zmartwychwstanie świata" Nisa-Momme Stockmana w reżyserii Eweliny Marciniak, Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

Tomasz Mościcki - krytyk teatralny, dziennikarz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Autor książek pt.: "Teatry Warszawy 1939. Kronika" i "Teatry Warszawy 1944-1945" Laureat specjalnej Nagrody im. Leona Schillera za jego wybitny wkład w popularyzację trudnej historii wojennego i powojennego teatru.(-)
ZASP
14 marca 2013