Nagrody za rok 2016

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej z okazji Międzynarodowego dnia Teatru wręczono "Złote Maski" - nagrody teatralne przyznawane w województwie śląskim za szczególne osiągnięcia artystyczne. Tradycyjnie już, podczas uroczystej gali swoje nagrody artystom opolskich scen wręczyli także przedstwiciele województwa opolskiego.

"Złote Maski" wręczane są ludziom teatru nieprzerwanie od 1967 roku przez Zarząd Województwa Śląskiego. W tym roku kapituła konkursu złożona z przedstawicieli lokalnych mediów pod przewodnictwem dr Łucji Ginko oceniła aż 67 spektakli, które w minionym roku zrealizowano na śląskich scenach przez teatry repertuarowe, prywatne, off-owe oraz amatorskie. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach: przedstawienie roku, spektakl dla młodych widzów, rola kobieca, rola męska, rola wokalno-aktorska, reżyseria, scenografia, choreografia oraz nagroda specjalna.

Laureaci nagród teatralnych „Złote Maski" w województwie śląskim za rok 2016 w poszczególnych kategoriach:

- przedstawienie roku: Opera Śląska (Król Ubu)
- spektakl dla młodych widzów: Teatr Śląski (W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem)
- aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych: Grażyna Bułka
- aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych: Wojciech Leśniak
- aktorstwo za rolę wokalno-aktorską: Rafał Sawicki
- reżyseria: Paweł Aigner
- choreografia: Dominika Knapik
- scenografia: Grzegorz Policiński
- nagroda specjalna: Dagmara Gumkowska

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru są także okazją do uhonorowania artystów naszego regionu nagrodami pozakonkursowymi. I tak wyróżnienia Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie teatru otrzymali: Oriana Soika, Włodzimierz Pohl, Jagoda Krzywicka, Robert Marciniak i Grażyna Caputa. Swoją nagrodę - Laur Dembowskiego przyznał również bielski oddział ZASP-u. Jej tegorocznym laureatem został Artur Pałyga.

Z kolei Nagroda im. Leny Starke przyznawana przez oddział ZASP w Katowicach trafiła do Jolanty Kurkowskiej i Grzegorza Pajdzika za role w spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada" zrealizowanym w Teatrze Śląskim oraz do Doroty Sitek z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" za dokonania artystyczne.

Po raz trzeci odbyło się szczególnie ważne dla naszej redakcji wręczenie przez Ryszarda Klimczaka Nagrody im. Zbigniewa Grucy - zmarłego w 2014 - wielbiciela sztuki teatralnej, która przyznawana jest młodym aktorom za wyjatkowy dorobek artystyczny. Tegoroczną jej laureatką została Daria Polasik-Bułka, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - "za szczególną wrażliwość, trafne odczytywanie cech osobowościowych swoich bohaterów oraz ich precyzyjną sceniczną interpretację". Wyróżnienie przyznawane jest przez redakcję Dziennika Teatralnego. W tym roku, do Kapituły Nagrody doszła jeszcze redakcja Radia Bielsko, która wraz z Grażyną Grucą i Joanną Chudzik, jest jej fundatorem.

Uroczystość rozdania "Złotych Masek" uświetnił koncert musicalowych przebojów w wykonaniu artystów bielskiej sceny.Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
29 marca 2017
Portrety
Zbigniew Gruca