Najlepsi na festiwalu "Kontakt"

Najlepszy reżyser (Jan Klata), scenograf (Mirek Kaczmarek), aktor (Marcin Czarnik) i spektakl festiwalu - w tych kategoriach niepokonani podczas tegorocznego "Kontaktu" okazali się twórcy "Sprawy Dantona" Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Międzynarodowe jury w składzie Beata Guczalska, Ramune Marcinkeviciute, Constant Meijers, Istvan Pinczes i Wolfgang Storch przyznało łącznie 11 wyróżnień. 

II nagroda powędrowała do berlińskiego Teatru Volksbuhne i reżysera Christopha Marthalera za "Muszkę owocową" (spektakl otrzymał również wyróżnienie za najlepszą oprawę dźwiękową), a III - do węgierskiego Teatru Narodowego z Budapesztu za "Lód" w reżyserii Kornela Mundruczó, który został uznany także najlepszym młodym twórcą festiwalu. 

Za pomysłowość i odwagę 

Jak jury "Kontaktu" uzasadnia swoją decyzję? - Uznaliśmy, że forma spektaklu "Sprawa Dantona" jest niezwykle kreatywna i pomysłowa w odniesieniu do dość tradycyjnego dramatu politycznego Stanisławy Przybyszewskiej - wyjaśnia Beata Guczalska. - Jednocześnie jest skuteczną techniką przedstawiania współczesnych problemów poprzez połączenie dystansu, ironii, groteski z głębszą refleksją, która dominowała "pod spodem". 

"Muszka owocowa" została doceniona za mistrzostwo formy i perfekcjonizm całego zespołu, "Lód" - za odwagę, rozmach i inwencję oraz skontrastowanie marzenia o lepszej części ludzkości z "brudem życia". 

Toruński akcent 

Wyróżnienia powędrowały także do praskiego Teatru Boca Loca Lab i spektaklu "Tyka, tyka polityka" (za oryginalną formułę teatru), Haliny Reijn (najlepsza aktorka), którą oglądaliśmy w holenderskim monodramie "Głos człowieczy" oraz do Teatru East/West z Bośni i Hercegowiny za przedstawienie "Wróg klasowy" (za spektakl najlepiej ukazujący przemiany współczesnego świata). 

Zauważony został również spektakl Iwony Kempy, toruńskiej reżyserki i dyrektora artystycznego Teatru im. Wilama Horzycy. "Rozmowy poufne", które zrealizowała w krakowskim Teatrze im. Słowackiego otrzymały na "Kontakcie" nagrodę dziennikarzy. 

Fenomen "Dantona" 

W imieniu zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu wszystkie cztery nagrody odebrał jego dyrektor Krzysztof Mieszkowski. 

- Na "Kontakt" przyjeżdżam niemal od początku istnienia festiwalu i kilkanaście lat temu do głowy by mi nie przyszło, że będę odbierał tu główną nagrodę - mówi Mieszkowski. - Nie uważam, aby "Historia Dantona" zdeklasowała rywali. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie jeszcze dwa inne prezentowane tu przedstawienia - "Lód" i "Muszka owocowa". Muszę jednak przyznać, że nasz "Danton" to rzeczywiście jakiś fenomen. Trafił do szerokiego grona odbiorców - od ludzi, którzy do teatru prawie w ogóle nie chodzą po wyrafinowanych widzów. 

Przypomnijmy, że zdobywca Grand Prix "Kontaktu" ma już na koncie niemal wszystkie najważniejsze nagrody teatralne, m.in. Laur Konrada i nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik "Teatr".



Magdalena Janowska
www.pomorska.pl
2 czerwca 2009
Spektakle
Sprawa Dantona