Najmłodsi na scenie

Barwnie i gwarnie, a przede wszystkim różnorodnie było przez dwa kolejne poniedziałki w Teatrze Andersena. Na te dwa dni aktorzy zawodowi ustąpili miejsca na scenie 26 zespołom uczestniczącym w Festiwalu Najciekawszych Widowisk, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury.

Zanim doszło do festiwalu w Lublinie, pracownicy WOK obejrzeli 164 spektakle przygotowane przez teatry młodzieżowe i dziecięce z całej Lubelszczyzny. A czego w nich szukali? - Przede wszystkim takich zespołów, które mówią własnym głosem - mówi Henryk Kowalczyk, organizator i dyrektor festiwalu. - Interesował nas nie tyle wyszukany efekt artystyczny, lecz raczej autentyczność wypowiedzi.

Prezentowane spektakle oceniało profesjonalne jury, w składzie: Urszula Brytan-Golejewska - aktorka, Mieczysław Wojtas - szef artystyczny Teatru Panopticum i Bogusław Byrski - aktor Teatru Andersena. W grupie teatrów młodzieżowych nagrody otrzymały: Teatr OKO z Rudy-Huty, Teatr Kolombina z gimnazjum w Karczmiskach, Teatr Straszydełka z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie oraz Teatr Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. Zaś spośród zespołów dziecięcych jury postanowiło przyznać: nagrodę główną festiwalu - dla Teatru Puk Puk z MOK w Świdniku za spektakl "Humba, bumba, bang!", pierwszą nagrodę dla Teatru Promyk ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach oraz drugą nagrodę ex aequo dla teatrów: Fantazja z Radzynia i Teatru Lalek Muchomor z Puław.Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
19 maja 2009