Nie daliśmy się złamać

Po blisko rocznym sporze z miastem Grzegorz Jarzyna powraca na stanowisko dyrektora artystycznego TR Warszawa. W radiowej Jedynce zdradził plany artystyczne na nowy sezon, które częściowo zrodziły się na podstawie doświadczeń ostatnich miesięcy.

Wieloletni szef TR Warszawa od stycznia nie był jego dyrektorem, ponieważ nie zgodził się na podpisanie nowego kontraktu zaproponowanego przez miasto i przedstawione w nim warunki - głównie finansowe. Spór udało się zakończyć po tym, jak miasto zagwarantowało teatrowi siedzibę oraz budżet na produkcję premier. Dzięki dotacji celowej, którą ma przyznawać miasto st. Warszawa wspólnie z ministerstwem kultury, TR Warszawa będzie mogło produkować po 2 - 3 nowe spektakle rocznie.

Nowy sezon upłynie w TR Warszawa pod hasłem "Fikcja a rzeczywistość". W kwietniu 2014 roku warszawska scena wystawi "Premierę", w reżyserii dyrektora artystycznego Grzegorza Jarzyny, na podstawie filmu Johna Cassavetesa "Opening Night". - Do tej pory opowiadaliśmy o problemach społecznych. Teraz jest czas, i miało na to wpływ te 11 miesięcy przetrzymania, by opowiedzieć o sobie. O tym, co dzieje się za kulisami, co dla nas znaczy życie, a co sztuka i czy jest granica pomiędzy życiem a sztuką teatralną - podkreślił w rozmowie z Joanną Sławińską. Twórcy mają nadzieję, że spektaklem "Imitacja życia" zaspokoją nieco ciekawość widzów, którzy chętnie "zajrzą" za kulisy scenicznego życia.

Drugą premierę zobaczymy pod koniec czerwca 2014 roku. Będzie to spektakl "Imitacja życia" oparty na filmie z lat 50. "Imitation Of Life" ("Zwierciadło życia"), a jego adaptacji i reżyserii podjął się Kornel Mundruczo.

W jaki sposób TR Warszawa funkcjonował przez ostatnie miesiące? Jak Grzegorz Jarzyna rozumie istotę sporu teatru z miastem? Jak ocenia sytuację innych polskich teatrów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Na mocy nowego porozumienia Grzegorz Jarzyna pełnił będzie funkcję dyrektora artystycznego, a Wojciech Gorczyca - dyrektora naczelnego TR Warszawa.(-) (-)
www.polskieradio.pl
21 listopada 2013
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna