Nie tylko o teatrze

4 listopada odbędzie się spotkanie z Piotrem Rudzkim poświęcone jego książce "Nie tylko o teatrze. Studia, rozmowy i szkice o kulturze współczesnej". Prowadzenie Magda Piekarska.

"Nie tylko o teatrze" to mój dialog w formie monografii. I to zarówno na poziomie konstrukcji, jak i zawartych treści. Rzecz łączy różne formy dyskursywne: studia, rozmowy oraz szkice dotyczące teatru i kultury XX wieku. Widzę teatr w Polsce jako część teatru europejskiego, dla którego kontekstem są różne formy teatralne i prateatralne z Azji. Jeszcze jedna cecha tej, nazwijmy, "monografii performatywnej" to zaproszenie Odbiorcy do dyskusji. Jestem przekonany, że dzisiaj nie możemy myśleć o kulturze bez kontekstu przekraczającego Europę. W dialogu powinniśmy kultywować naukową refleksję o kulturze, w tym o teatrze i o demokracji. O poszukiwaniu jedności w różnorodności.

Fragmenty książki przeczytają aktorzy Teatr Polskiego w Podziemiu.

Piotr Rudzki jest teatrologiem, adiunktem w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania teatrem współczesnym i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem połączył w książce "Witkacy na scenach PRL-u" (Wrocław 2013). Jego artykuły dotyczące teatru i kultury w XX i XXI wieku ukazywały się w czasopismach i tomach zbiorowych w Polsce, Austrii, Indiach, Nepalu i USA. W latach 1994-2016 redaktor "Notatnika Teatralnego". W okresie 1995-2000 visiting lecturer w Delhi University, współautor pierwszego podręcznika nauki języka polskiego dla Hindusów.

Magda Piekarska jest dziennikarką, recenzentką teatralną. Pisze o życiu kulturalnym i nie tylko, publikuje na łamach m.in. "Dialogu", "Wysokich Obcasów Extra", portalu teatralny.pl, prowadzi w duecie z Grzegorzem Chojnowskim audycję teatralną w Radiu Wrocław Kultura.

___

4 listopada 2019, godz.  17.00. - Instytut im. Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, wstęp wolny.(-) (-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
30 października 2019
Portrety
Piotr Rudzki