Niech się kręci!

Debaty, seminaria i warsztaty poświęcone m.in. problematyce uchodźczej wprowadza do swojego programu Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. - To nie są przypadkowe działania - zapewnił w środę dyrektor placówki Paweł Wodziński. Pierwszy zainaugurowany zostanie w bydgoskim teatrze 9 stycznia.

Jego zdaniem bardzo ważne jest przekonywanie widzów, że - oprócz spektakli teatralnych - "istotną częścią teatru mogą też być rozmaite działania wykraczające poza dotychczasową, standardową działalność teatru". Jak ocenił cztery "projekty", z których pierwszy zainaugurowany zostanie w bydgoskim teatrze 9 stycznia, są "wydarzeniami artystycznymi, nie zaś wyłącznie działaniami edukacyjnymi".

Pierwszy projekt - "Archiwum (polskiej) nowoczesności" podzielony zostanie na trzy części: debatę na temat rewolucji w polskiej historii i kulturze oraz dwa seminaria poświęcone "ważnym dla polskiej nowoczesności" książkom i tekstom autorstwa m.in. Agaty Bielik-Robson, Jana Sowy czy Andrzeja Ledera.

W ramach drugiego projektu - "Samuel Zborowski. Projekt edukacyjny", który rozpocznie się 12 stycznia, w teatrze zorganizowane zostaną wykłady i konwersatoria dotyczące dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Samuel Zborowski". - Projekt ten związany jest z planowaną na marzec premierą utworu Słowackiego - powiedział Wodziński, podkreślając, że podczas spotkań poświęconych dziełu Słowackiego zaprezentowany zostanie m.in. "prawdziwy rękopiśmienny kształt utworu, różniący się znacząco od wersji poddanych rozmaitym przekształceniom edytorskim".

Pod koniec lutego w programie teatru pojawi się trzeci projekt pt. "Opowieści z granic Europy". Jak wyjaśnił zastępca dyrektora ds. programowych Bartosz Frąckowiak, w ramach warsztatów wykorzystujących metody teatralne przedstawiona zostanie problematyka uchodźcza. - Improwizując słownie i ruchowo, budując krótkie etiudy, inspirując się prawdziwymi historiami osób podróżujących do Europy z Syrii, Afganistanu czy Ukrainy, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie kim jest człowiek w obliczu restrykcyjnego i represyjnego prawa migracyjnego - powiedział Frąckowiak. Dodał, że warsztaty poprowadzi fundacja Strefa Wolnosłowa.

Również w lutym rozpocznie się realizacja czwartego projektu "Niech się kręci". Jak zapowiedział Frąckowiak, będzie to "dwutygodniowa praktyka pracy z ciałem", przeznaczona dla trzech grup wiekowych: dzieci w wieku od 8 do 12 lat, gimnazjalistów w wieku od 13 do 16 lat i osób dorosłych powyżej 50. roku życia.

- Warsztaty poprowadzą dwie wybitne choreografki, tancerki - Magda Jędra i Iza Szostak, związane z warszawską grupą "Centrum w ruchu". Będą to zajęcia z tańca współczesnego, wymagającego zupełnie innego spojrzenia na ciało i fizyczność - zaznaczył Frąckowiak. Udział we wszystkich projektach jest bezpłatny.(-)
(PAP)
9 stycznia 2015