Niewielkie źródła dźwięku

Tuż przed przerwą świąteczną Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie poleca wszystkim widzom - tym dużym i tym małym koncert zespołu
"Małe instrumenty"


17 grudnia w Teatrze im. H. Ch. Andersena w ramach Muzycznej Sceny Andersena będziemy mieli okazję usłyszeć pionierskie wykonanie utworów F.Chopina lub muzyki nimi inspirowanej. Utwory zostaną zaprezentowane przez 3 osobowy skład Małych Instrumentów; zagrane na bardzo nietypowych pianinach - mianowicie na 20 różnych "małych" pianinach, fortepianach i klawesynach pochodzących ze zbioru Pawła Romańczuka, twórcy zespołu.

Na koncercie zostaną zaprezentowane utwory z najnowszej płyty „Małe Instrumenty grają Chopina”. Płyta wydana jest razem z książką dotyczącą zjawiska toy piano w kulturze światowej. Poza 20 instrumentami służącymi do wykonania muzyki, zaprezentowane zostaną kolejne 30 egzemplarzy toy piano, które stanowiąc dodatkową ekspozycję w czasie koncertu pozwalają obcować z estetyką instrumentu, zmieniającą się na przestrzeni całego XX wieku. Jest to bardzo rzadka okazja, instrumenty takie w Polsce pojawiają się sporadycznie.

Małe Instrumenty to wrocławska grupa artystyczna, działająca głównie w dziedzinie muzyki, sięgająca również po środki właściwe dla teatru, filmu i performance. Credo artystyczne zespołu to wykonywanie muzyki za pomocą szerokiego zbioru instrumentów określonego przez ich gabaryty. Stąd "małe instrumenty" jako środki wyrazu muzycznego można podzielić na: profesjonalne instrumenty niewielkich rozmiarów, instrumenty szkolne przeznaczone dla dzieci do nauki, mechaniczne zabawki dźwiękowe, epokowe dźwiękowe wynalazki, instrumenty pochodzenia ludowego, instrumenty własnej konstrukcji, instrumenty z grupy "circuit bending", przedmioty dźwiękowe, wydające dźwięki jednak pozostające bez cech instrumentalnych. W ten sposób określony zbiór to około 200 źródeł dźwięku, stale poszerzający się o nowe odkrycia.

W obecnej chwili zespół dysponuje około 50 małymi fortepianami i pianinami o różnych brzmieniach i innych właściwościach. Zespół istnieje od 2007 roku i w tym czasie zrealizował 10 różnych projektów, tworząc muzykę własną oraz interpretując utwory różnych kompozytorów. W listopadzie 2009 roku została wydana pierwsza płyta Małych Instrumentów pt."Antonisz", która zawiera autorskie interpretacje muzyki filmowej Juliana Józefa Antonisza. W listopadzie 2009 również został opublikowany audiobook "Sekretne życie krasnali", gdzie Małe Instrumenty stworzyły ilustrację dźwiękową do czytanego tekstu (Jan Peszek). Grupa stale koncertuje w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Węgry, Austria, Ukraina, Irlandia, Francja).

Przed koncertem, ok. godz. 18:00 Teatr zaprasza szczególnie najmłodszych odbiorców na spotkanie z muzykami, którzy specjalnie dla nich dadzą wstęp do koncertu i opowiedzą o wykorzystywanych przez nich instrumentach. Uczestnictwo na podstawie biletu na koncert.Joanna Wojciechowska
Materiały Teatru
17 grudnia 2010