Nowe kulturalne miejsce w sieci

Pod nowym, niezależnym adresem internetowym www.ninateka.pl, użytkownik znajdzie stale rozbudowywaną skarbnicę materiałów audiowizualnych i audialnych dotyczących kultury i jej szeroko rozumianych kontekstów.

Ninateka to wielowątkowe, interdyscyplinarne medium: użytkownik, dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, może swobodnie poruszać się po portalu niczym po wielkim internetowym domu kultury, będąc w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, może przełączać się między kategoriami tak, jak między teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym.

Dziedzictwo i kultura współczesna na wyciągnięcie ręki

Portal łączy dwa światy - dziedzictwo audiowizualne z kulturą współczesną. Udostępniane są w nim klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumentu, etiudy filmowe, fabuły, audycje radiowe i telewizyjne, archiwa domowe, które zestawione są z najlepszymi, często już nieobecnymi na afiszach, spektaklami teatralnymi i operowymi, koncertami, słuchowiskami, materiałami o sztuce, programami publicystycznymi. W zbiorach NINATEKI znajdują się animacje z lat 60., dzieła Giersza, Antonisza, Szwakopfa, Lenicy czy Dumały, dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu i pochodzące ze Studia Munka, nieznane powszechnie etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej, filmy Zanussiego, Skolimowskiego, Piwowskiego, Karabasza czy Titkowa. Ninateka jest także jedynym miejscem w sieci, gdzie można obejrzeć wyjątkowe rejestracje teatralne, wśród nich: głośne spektakle Jarzyny, Warlikowskiego, Wajdy, Trelińskiego, Grzegorzewskiego, Lupy, Jarockiego i Klaty.

Pod adresem www.ninateka.pl retro spotyka się ze współczesnością. Dzięki temu użytkownik może dowiedzieć się, jak to, co powstało kiedyś wpływa na teraźniejszość, jaką kontynuację ma przeszłość i co wynika z procesów zachodzących w minionych dekadach. W chwili uruchomienia Ninateki zasoby portalu to 2187 materiałów audiowizualnych, a każdego tygodnia serwis wzbogacany jest o kolejne wyjątkowe pozycje.

Bogate zasoby, a wśród nich materiały audiowizualne o nieprzeciętnej wartości, to jednak nie wszystko co wyróżnia Ninatekę. Jest to jedyne miejsce w sieci, w którym wyselekcjonowane materiały z różnych dziedzin kultury opatrzone są wyczerpującymi opisami z biogramami twórców, pogrupowane w sekcje tematyczne, a docelowo także kolekcje specjalne. Na stronie głównej portalu znaleźć można najciekawsze materiały związane z tematem tygodnia, czyli redakcyjną propozycją materiałów audiowizualnych na dany tydzień, często związaną z bieżącymi wydarzeniami nie tylko ze świata kultury. W każdy poniedziałek odwiedzający portal może znaleźć polecany w danym tygodniu wybór filmów i audycji związanych z konkretnym zagadnieniem, a w każdy piątek odbywa się premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, który właśnie został dodany do Ninateki.

Ninateka.pl jest jednym z kluczowych projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do którego zadań należą digitalizacja, udostępnianie i upowszechnianie polskiej kultury audiowizualnej. Ninateka stawiała swoje pierwsze kroki jako jedna z zakładek strony internetowej Instytutu (www.nina.gov.pl). W ciągu niespełna dwóch lat istnienia została rozbudowana na tyle, by zaistnieć jako osobna platforma udostępniania treści, stanowiąc kulturalną przeciwwagę dla komercyjnych, dostępnych w internecie portali, w których użytkownicy często borykają się nie tylko ze słabą jakością materiałów, ale także coraz powszechniej obecnymi reklamami. Wszystkie materiały dostępne w Ninatece pochodzą z legalnych źródeł i są w 98% bezpłatne, co oznacza ponad 2000 darmowych materiałów, do których dostęp nie wymaga logowania. Zaledwie 2% materiałów, zgodnie z wymogami przekazujących je producentów, udostępniane jest za niewielką opłatą.

Zmiany w Ninatece wykraczają jednak daleko poza przeniesienie portalu na osobną domenę internetową. Zmieniła się zarówno szata graficzna, jak też warstwa technologiczna. Poprzez wprowadzenie nowego podziału na tematy i wyszukiwanie przez filtry, szybciej i sprawniej można odszukać materiał wybierając jego przynależność do danego działu - film, teatr, sztuka, literatura etc., czy też wybierając jako kryterium wyszukiwania gatunek lub rok powstania danego materiału. Powstał zupełnie nowy portal.

Edukacja

Ważną częścią Ninateki jest Ninateka edu, przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich uczniów. To pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce. Po uprzedniej rejestracji użytkownicy zyskują bezpłatny dostęp do wszystkich materiałów opublikowanych w Ninatece, a także materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji i zeszytów ćwiczeń. Nauczyciel ma także możliwość wygenerowania kodów dostępu dla swoich uczniów, dzięki czemu Ninateka edu jest również doskonałym narzędziem do wykorzystywania podczas lekcji lub w ramach zadawanych prac domowych.

Równy dostęp do kultury

Ninateka powstała z myślą o wszystkich użytkownikach - również tych, którzy spotykają się z wykluczeniem powodowanym utrudnionym dostępem do kultury. Instytut przygotowując portal starał się, by był on otwarty dla osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu. Sukcesywnie kolejne materiały znajdujące się w Ninatece będą wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących, a już niebawem pojawią się pierwsze filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome. Są to rozwiązania, które ułatwią korzystanie z portalu również seniorom, użytkownikom urządzeń mobilnych, czy chociażby obcokrajowcom uczącym się języka polskiego. Serwis jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu, z którego korzystają osoby słabowidzące. Dzięki temu Ninateka jest pierwszym portalem w Polsce, który tak przystępnie udostępnia polskie, kulturalne dziedzictwo audiowizualne.(-) (-)
Materiał Instytutu
1 sierpnia 2013