O "Baśni o..."

"Baśń o...", to uwspółcześniona baśń magiczna z zachowaniem cech charakterystycznych dla tego gatunku. Głównym jej bohaterem jest ubogi Jasiek, który marzy o szczęściu.

W wyobraźni Jaśka szczęściem jest posiadanie bogatego stroju, powozu, pałacu i worka pieniędzy, za co gotów jest oddać nawet własne życie. Matka tłumaczy Jaśkowi, że prawdziwym szczęściem jest dobroć i umiejętność dzielenia się nią z innymi ludźmi. Jednak chłopak nie daje się przekonać. Dlatego mimo ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie udaje się nad zaklęte jezioro.

Zaklęte jezioro to martwy świat, w którym rządzą trzy wiedźmy: Straszygęba, Śmieszygęba i Płaczygęba. One także marzą o szczęściu, a konkretnie o zamążpójściu, ale dotąd nie znalazł się nikt, kto by chciał wziąć wiedźmę za żonę i oddać swoje życie w panowanie złych mocy. Trzy czarownice zawierają układ z Zaklętym Drzewem i obiecują mu błyskawicę, grzmot oraz żywą wodę w zamian za męża...O tym, kto znajdzie swoje szczęście i jak ono będzie wyglądać, dowiemy się z przedstawienia.

Widowisko stoi pod znakiem ruchu. „Baśń o..." w prosty sposób konfrontuje dziecko z podstawowymi problemami egzystencjalnymi człowieka takimi jak: starość, słabość czy strach.

Zachęcając do obejrzenia spektaklu, warto zwrócić uwagę na scenografię w opracowaniu rosyjskiego artysty Dymitra Aksjonowa. Dekoracje są prawdziwie baśniowe: wielkie drzewo, które ukrywa w swoim wnętrzu zaczarowany świat. Po jego otwarciu ukazują się zaklęte jezioro i czarcie błota. Interesujący jest także sposób plastycznego pokazania starzenia się głównego bohatera oraz transformacji jakiej ulegają lalki wiedźm.

Baśniowości i związanej ze sztuką tajemnicy podporządkowana jest również strona muzyczna spektaklu. Wywołaniu tego nastroju służą liczne efekty akustyczne, które wzbogacają widowisko.

Drodzy Widzowie! Informujemy, że podczas spektaklu stosowany jest STROBOSKOP, KTÓRY MOŻE BYĆ GROŹNY DLA OSÓB CIERPIĄCYCH NA EPILEPSJĘ.

Spektakl lalkowy w wykonaniu 5 aktorów trwa z przerwą 65 minut i adresowany jest do wszystkich, którzy lubią baśnie.(-) (-)
Materiał Teatru
1 kwietnia 2016
Spektakle
Baśń o...