O spektaklu...

10 grudnia br. na scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera opery "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego. W tytułowej partii wystąpi Mariusz Kwiecień - gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku, solista scen światowych. Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Teatrem Wielkim - Operą Poznań, ABAO w Bilbao i Teatro Argentyno La Plata. Do realizacji zaproszono międzynarodowy skład realizatorów i wykonawców. Reżyserii podjął się Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, autorem scenografii jest Luigi Scoglio, a choreografii Diana Theocharidis.

Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Teatrem Wielkim – Operą Poznań, ABAO w Bilbao i Teatro Argentyno La Plata. Do realizacji zaproszono międzynarodowy skład realizatorów i wykonawców. Reżyserii podjął się Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, autorem scenografii jest Luigi Scoglio, a choreografii Diana Theocharidis.

„Eugeniusz Oniegin” to jedna z najpiękniejszych oper w literaturze światowej, której akcja rozgrywa się w 1820 roku w Rosji. Opowiada o jakże częstym w życiu każdego z nas spóźnieniu się z podjęciem najważniejszej decyzji, zagapieniu się w chwili, gdy właśnie mija nas ten jedyny, najważniejszy człowiek, który mógłby dać szczęście. O roztrwonieniu jedynego bogactwa, jakie nam przypada w udziale, zlekceważeniu wartości, które mogłyby dla nas być zbawienne. Rzecz o najbardziej bolesnym dla człowieka marnotrawieniu miłości i przyjaźni, które los nam daje szczodrą ręką, a my w tym czasie uganiamy się za błahostkami. Rzecz o nostalgii za krainą słodkiej młodości nie tylko naszej, ale i ludzi, którzy nas otaczali i Ojczyzny jakże pięknej, gdy wspomina się jej miniony czas i jakże gorzkiej, gdy się odczuwa na sobie jej determinację w pędzie ku przyszłości.(-)
Materiały Teatru
3 grudnia 2010
Spektakle
Eugeniusz Oniegin