O spektaklu

François Pignon jest bohaterem kilku filmów i sztuk teatralnych francuskiego dramatopisarza Francisa Vebera (m.in. „Kolacji dla głupca", którą Scena Polska wystawiła w 2002 roku w reżyserii Jana Monczki). Jest także główną postacią komedii „Plotka" znanej również jako film pod tym samym tytułem, w której zagrali Daniel Auteuil i Gérard Depardieu.

Główny bohater komedii jest przeciętnym, zwykłym facetem, trochę nudnym życiowym nieudacznikiem. Zostawiła go żona, syn nie chce się z nim spotykać, grozi mu utrata pracy – życie wymyka mu się z rąk. Jego sąsiad Belone wpada na dość ryzykowny pomysł i podsuwa Pignowi rozwiązanie trudnej sytuacji. Pignon decyduje się rozpuścić w pracy plotkę na własny temat...

W roli głównej premiery „Plotki" na Scenie Polskiej zobaczymy doskonale odnajdującego się w komediowych kreacjach, Dariusza Waraksę. Oprócz tego na deskach scenicznych wystąpi większość zespołu aktorskiego Sceny Polskiej. Za reżyserię „Plotki" odpowiada pochodząca z Bielska-Białej reżyserka Małgorzata Siuda, która z Teatrem Cieszyńskim współpracuje już po raz trzeci. W 2009 roku reżyserowała „Czechow Tołstojowi powiedział żegnam" Miro Gavrana, a w 2015 „Pannę Julię" Augusta Strindberga. Przy „Plotce" reżyserka współpracuje z tym samym scenografem i muzykiem, czyli z Jakubem Strączkiem i Łukaszem Olejarczykiem.

Małgorzata Siuda – bielszczanka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Akademii Teatralnej w Warszawie, na Wydziale Reżyserii Dramatu. Współpracowała m.in. z Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrem Polskim we Wrocławiu, a także ze Sceną Polską Teatru Cieszyńskiego.(-) (-)
Materiał Teatru
14 kwietnia 2017
Spektakle
Plotka