Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

29 kwietnia o godz. 19.00 Fundacja Sztuki Tańca zaprasza do Instytutu Teatralnego na obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. W programie prezentacja tegorocznego orędzia, pokaz tanecznego performansu, rozmowa z Krzysztofem Zanussim i fragmenty jego filmów.

Tegoroczne spotkanie poprowadzi i orędzie odczyta Bożena Kociołkowska - była gwiazda baletu Teatru Wielkiego, niestrudzona popularyzatorka sztuki tańca.

Gościem nadzwyczajnym będzie mistrz kina polskiego Krzysztof Zanussi. W programie wieczoru znajdą się fragmenty filmów Zanussiego, w których zobaczymy, jak mistrz opowiada kamerą o tańcu. Podczas rozmowy reżyser odpowie na pytania o rolę tańca w życiu człowieka, o fenomen tańca, który istnieje we wszystkich kulturach świata, a w XXI wieku wiedzie prym w wielu sztukach. Co jest w nim tak fascynującego, że ludzie żyją z nim do dziś i dlaczego większość obcuje z tańcem na poziomie dziecięcym, a potem towarzyskim?

W drugiej części programu wystąpią młode, ale już dostrzeżone tancerki Polskiego Baletu Narodowego: Joanna Drabik i Anna Hop (laureatka I Ogólnopolskiego Konkursu "Perły tańca" 2019 w katrgorii najlepsza choreografia) w performansie tanecznym "Mów don't move" (choreografia: Joanna Drabik, muzyka C. Szint-Saens).

Fundacja Sztuki Tańca już po raz kolejny organizuje w Instytucie Teatralnym obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, obchodzonego na całym świecie od 1982 roku.

Fundacja popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce tańca, organizuje różne przedsięwzięcia artystyczne. Ostatnim projektem Fundacji było ogłoszenie I Ogólnopolskiego Konkursu "Perły tańca", który odbył się w marcu 2019 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Fundacja jako pomysłodawca projektu współorganizowała Konkurs z Instytutem Muzyki i Tańca. Poza nagrodami finansowymi do zdobycia była także statuetka - miniatura rzeźby "W hołdzie polskim artystom baletu", odsłoniętej w październiku 2016 roku przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.(-) (-)
Materiał organizatora
29 kwietnia 2019