OFF: Premiery/Prezentacje w Ósemkach

Teatr Ósmego Dnia zaprasza od 29 listopada do obejrzenia trzech przedstawień, których scenariusze zostały nagrodzone przez zespół Teatru Ósmego Dnia w konkursie OFF: Premiery/ Prezentacje.

Temat tegorocznej edycji brzmi: Gdy rozum śpi, budzą się demony.

Program prezentacji:

29-30 listopada, g. 19.00

Jakubczak / Szekalski

Serdeczny

Oparta na faktach, rozpisana na trzy głosy opowieść, której osią jest narracja głównego bohatera, JA, usiłującego dotrzeć do własnych początków, zrekonstruować fakty i uporządkować obrazy z przeszłości po to, aby dojść do doświadczenia bazowego, konstytuującego to, kim jest i kim stał się na drodze do swoich marzeń o aktorstwie, pisaniu, o wielkim mieście. Próba rekonstrukcji łączy obrazy dzisiejszej Warszawy, dzieciństwa na Białostocczyźnie, odprysków rozmów i spotkań. Jakie znaczenie dla "tu i teraz" mają wydarzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości? Mała wiejska parafia, grupa osób z nią związanych, które wzięły pod opiekę młodego chłopaka, pomagały mu rozwijać pasje, poznawać świat - mniej lub bardziej subtelnych przesunięć, nadużyć i możliwych dwuznaczności relacji opiekun-uczeń.

4-5 grudnia, g. 19.00

Agnieszka Wąsikowska / Helena Ganjalyan

Press to reset the world: czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki

Żebym był istotą, która się pokazuje, pojawia, a nie tylko serią obrazków stworzonych przez innych. (Rodrigo García)

Dokumentalny monodram tworzony metodą zapisu automatycznego oraz improwizacji. Zebrane/przysłane autorkom historie i przeżycia bohaterów składają się na warstwę dźwiękową i wizualną spektaklu. Ciało aktorki oraz sceny z jej życia stają się miejscem splotu wydarzeń i przepływu wielu strumieni świadomości. Punkt wyjścia do pracy stanowiły zapisy rozmów i spotkań z ludźmi, którzy znaleźli się w takim momencie swojego życia, w którym to, co wymagane, każde "powinieneś/-aś" zostaje odrzucone. W momencie, w którym stajemy się wolni, bierzemy za siebie odpowiedzialność, w którym jedynym imperatywem jest uczciwość wobec siebie samego. Człowiek może znaleźć się w tym momencie nieskończoną ilość razy w życiu, a może raz. Niekiedy ten moment trwa kilka sekund i pozostaje w sferze pragnienia, które warunkuje późniejsze wybory. Niekiedy jest decyzją, działaniem, sprawiającym, że zaczynamy budować od nowa siebie i swój świat.

13-14 grudnia, g. 19.00

FURU Kolektyw / Basza Songin / Aleksandra Gronowska

Lala (Pokaż mi swoją lalkę, a powiem ci, jaka jesteś)

Lalka - współczesna, plastikowa, silikonowa, wyglądająca często jak żywy człowiek, towarzysząca nam w codzienności, niekiedy bardzo blisko z nami związana. Lalki dostajemy - my dziewczynki - w młodym wieku. Marzymy o nich, pragniemy. Potem przelewamy na nie wiele z naszych emocji: marzenia, kompleksy, wyobrażenia o świecie, przeżywanie historii. () Poszukując dookoła tego tematu, dotarłyśmy do różnorodnych zachowań związanych z obecnością lalek w życiu człowieka. Jest to zatem refleksja nad takimi zjawiskami jak "Real dolls" - lalki, które zastępują mężczyznom prawdziwe kobiety, o wybujałych, anatomicznie precyzyjnych kształtach i idealnych proporcjach ciała i umysłu; "Human dolls" - ludzie, którzy poprzez operacje plastyczne, makijaże, stylizację, upodabniają się do bohaterów z plastiku czy kreskówek, "Human doll cloning" - lalki, na których można "wydrukować" swoją twarz odwzorowaną z idealną precyzją; "American girls" - lalki, które tworzone są na podobieństwo ich nastoletnich właścicielek. Naszym celem jest badanie, przez pryzmat autoironii, relacji kobiety z samą sobą.

Bilety: 7 zł / Karnety: 15 zł

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(-) (-)
Materiał Teatru
15 listopada 2013