Opera i balet na VOD

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z platformę vod.teatrwielki.pl, na której zostały udostępnione online przedstawienia operowe oraz baletowe.

Zapraszamy naszą wirtualną widownie na „Tosce" w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery Toski w rzymskim Teatro Constanzi minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.- Najbardziej chyba przebojowym fragmentem „Toski" jest aria Cavaradossiego „E lucevan le stelle" – „A gwiazdy lśniły"- pisze kulturaliberalna.pl.

Reżyser „Strasznego dworu" David Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym, zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu. – To nie zajmowanie się wielką symboliką służy librettu, w którym jest nie tyle metafizyka, co niewyjaśnione skrzypienie podłóg w mrocznym dworze i uruchamiający się mimowolnie zegar z kurantem – czytamy w teatralny.pl – To raczej spektakl o cudowności teatru niż o metafizyce.

Z pewnością warto odnotować debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej i filmowej - Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. Halka (wileńska) w jej odsłonie, jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii Szumią jodły..., w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na naszej platformie znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył Jubileusz Stanisława Moniuszki.Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na podstawie libretto Stanisława Bogusławskiego operę pt „Flis", której akcja rozgrywa się wśród flisaków żeglujących po Wiśle. Muzyka dobrze trafia w styl opery komicznej „Paria" to propozycja Teatru Wielkiego w Poznaniu z librettem Jana Chęcińskiego. Opowiedziana przez Grahama Vicka historia dwójki ludzi, którzy w wyraźnie hierarchicznym społeczeństwie nigdy nie powinni się spotkać zapewniła Vick'owi nominację do International Opera Awards w kategorii „najlepszy reżyser" 2019 roku.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy podczas spektaklu "Mąż i żona" w w inscenizacji Anny Hop i przeniosą nas w świat romantycznych perypetii a podczas baletu „Przypowieść sarmacka" Conrada Drzewieckiego na motywach fredrowskiej

Zemsty usłyszymy uwerturę koncertową Bajka – jeden z najbardziej znanych utworów Moniuszki.

Naszych najmłodszych widzów zachęcamy do obejrzenia muzycznej baśni operowej "Bajko gdzie jesteś", gdzie spotkamy bohaterów rodem z bajek, ale jakby... nieco odmienionymi. A dział edukacyjny zaprasza na cykl zajęć przygotowanych na naszej platformie dla dzieci: 'Teatr Wielki dla małych"- spotkania z muzyką połączone z edukacją oraz serię „Moniuszko. Bon ton w teatrze"- dzięki której najmłodsi poznają sekrety opery.

___

vod.teatrwielki.pl

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystaw w Galerii Opera – dostępne w serwisieTEATRWIELKI.PL.

Przedstawiamy wystawy z ostatnich dwóch sezonów a szczególnie polecamy naszą ostatnią ekspozycję prace Władysława Hasiora, artysty który urósł do rangi symbolu Zakopanego, a osiadłszy w stolicy Tatr, wywarł trwałe piętno na jej życiu artystycznym.Dorota Korzeniowska
Teatr Wielki - Opera Narodowa
20 marca 2020