Opera Krakowska nad pięknym Dunajem

Opera Krakowska zakończyła kolejną akcję promocyjną w ramach projektu "Opera w Małopolsce" finansowanego ze środków UE w ramach programu MRPO na lata 20070-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Arie Rozyny z „Cyrulika Sewilskiego” J. Straussa, Gildy z „Rigoletta” V. Verdiego, Łucji z „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego w wykonaniu Katarzyny Oleś-Blacha, rozbrzmiały w samym sercu Wiednia w dniu 19 maja br., podczas promocji Opery Krakowskiej na Festiwalu Wiener Festwochen.  

„To dla nas prawdziwa muzyczna uczta” - mówili goście obecni na recitalu solistki Opery Krakowskiej w Museums Quartier w Wiedniu. Głośne centrum sztuki w stolicy Austrii na jeden dzień stało się namiastką Opery Krakowskiej. Obok kostiumów, masek, kapeluszy z takich spektakli jak: „Zemsta nietoperza”, „Dama pikowa”, „Och, Pinokio!”, postawiono w Museums monidło „Loterii na mężów” K. Szymanowskiego i fantastyczne machiny z tego spektaklu. Na ogromnych ekranach diodowych prezentowany był jedyny w swoim rodzaju materiał filmowy: najpiękniejsze sceny miłosne ze spektakli z repertuaru Opery Krakowskiej. 

Prezentacja naszego teatru wzbudziła duże zainteresowanie zarówno przypadkowych przechodniów, jak i przybyłych specjalnie gości. Z zadowoleniem zasiadali na przygotowanej mini-widowni i oglądali nagrania fragmentów spektakli Opery Krakowskiej, w których prezentowali się m. in. Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Mariusz Kwiecień i Arnold Rutkowski. Odwiedzający odpowiadali na pytania hostess, które w przebraniu postaci z „Ptasznika z Tyrolu” sprawdzały wśród gości jak bardzo znana jest krakowska scena operowa; rozdawały materiały informacyjne i słodycze promujące Operę Krakowską. 

Wśród wiedeńskich gości Opery Krakowskiej znaleźli się przedstawiciele redakcji muzycznych, w tym szczególnie życzliwego projektowi Radia Stephansdom, największej rozgłośni austriackiej promującej muzykę klasyczną, osoby z polskich placówek działających w Austrii oraz liczne grono z branży turystycznej.

Majowa prezentacja Opery Krakowskiej to przedsięwzięcie wpisujące się w trwającą w tym czasie w Wiedniu imprezę „Wiener Festwochen”, jedną z najbardziej prestiżowych imprez festiwalowych w Europie.

Wydarzenie zostało przygotowane w ramach realizacji projektu „Opera w Małopolsce”, finansowanego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i budżetu Województwa Małopolskiego.(-)
Materiał Opery
1 czerwca 2010