Opera Narodowa znalazła partnerów w Europie

Dyrekcja największej narodowej sceny przedstawiła plan premier na najbliższe dwa sezony, do końca 2011 r.

Po latach ciągłych zmian personalnych i totalnej programowej prowizorki takie działanie jest ewenementem. Od października 2009 do końca czerwca 2010 roku w Operze Narodowej odbędzie się 12 premier. Na kolejny sezon podpisano umowy z twórcami kolejnych sześciu nowych inscenizacji. 

To plan ambitny, ale i kosztowny. Co będzie, jeśli dla podreperowania finansów państwa resort kultury będzie musiał dokonywać cięć wydatków? 

- Opera Narodowa jest najważniejszą sceną w Polsce - odpowiada "Rz" minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Jeśli z 65 mln zł jej budżetu musiałbym zabrać na przykład 5 mln, a to spowodowałoby zubożenie oferty, nigdy tego nie uczynię. Opera Narodowa powinna być czołową sceną Europy. 

Jest na to szansa, bo do współpracy zaproszono wybitnych europejskich realizatorów Willy Deckera, Davida Aldena, Davida Pountneya czy Luca Bondy\'ego. Wspierać ich będą młodzi polscy reżyserzy: Maja Kleczewska, Barbara Wysocka, Michał Zadara oraz Andrzej Seweryn, który na grudzień 2011 r. przygotowuje "Halkę" Moniuszki pod kierownictwem muzycznym Marca Minkowskiego. 

Pozyskanie takich twórców stało się możliwe dlatego, że od 2010 r. większość premier powstanie w koprodukcji z europejskimi teatrami: Staatsoper w Monachium, Teatrem Maryjskim w Petersburgu, La Scalą, londyńską English National Opera. Wspólne przygotowywanie inscenizacji jest ważne, gdyż znacznie obniża ich koszty. 

Dyrektor artystyczny Mariusz Treliński zapowiada, że chce wprowadzić na warszawską scenę kompozytorów, których dzieła nie są w Polsce wystawiane. W najbliższym sezonie zobaczymy m.in. "Zagładę domu Usherów" Philipa Glassa, "Elektrę" Richarda Straussa z Ewą Podleś jako Klitemestrą czy "Katię Kabanovą" Janačka. Będą też nowe polskie utwory Agaty Zubel, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. 

Sam Mariusz Treliński przygotowuje w najbliższym sezonie dwie premiery: "Borysa Godunowa" oraz "Traviatę" , w której wystąpią dwie nasze światowe gwiazdy: Aleksandra Kurzak i Andrzej Dobber. 

Interesujący jest też program Polskiego Baletu Narodowego utworzonego z zespołu warszawskiego teatru. Jego szef Krzysztof Pastor zrealizuje spektakl "Kurt Weill", słynny zaś francuski choreograf Patrice Bart przygotuje balet o Chopinie. Będą też wieczory młodych choreografów oraz spektakl "Bach Dances".Jacek Marczyński
Rzeczpospolita
25 czerwca 2009