Opera Śląska rozpoczyna kolejny sezon

W najnowszym repertuarze: polska opera narodowa - na scenie i na... ekranie, dwie premiery, spektakle baletowe, operowe hity z elementami popkultury i z udziałem publiczności. Nie zabraknie cyklicznych spotkań z twórcami i artystami oraz propozycji dla najmłodszych.

Opera Śląska zainauguruje 74. sezon artystyczny 16 września 2018 r. o godzinie 18.00, prezentując „Halkę" Stanisława Moniuszki. Artyści wystąpią pod dyrekcją Stephena Ellery, międzynarodowej sławy artysty, dyrygującego w teatrach operowych na całym świecie.

W ten sposób bytomski teatr włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednocześnie jest to preludium do Roku Moniuszkowskiego, który rozpocznie się już za kilka miesięcy.

Natomiast w ten piątek, 7 września o godzinie 23.00, w Sali im. A.Didura odbędzie się wyjątkowy pokaz filmowej adaptacji „Halki". Odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery do libretta Włodzimierza Wolskiego, zostanie zaprezentowana w ramach wydarzeń Bytom Film Festival. Jednocześnie może być ciekawym eksperymentem-prologiem do inauguracji w Operze Śląskiej. Autorem scenariusza jest Jerzy Braun, reżyserem Konstanty Meglicki, a film powstał w 1929 roku. Tradycja zostanie połączona z nowoczesnym akcentem, bowiem muzykę na żywo do filmu zaimprowizuje Kixnare, czyli Łukasz Maszczyński. Artysta znany jest z form muzycznych, nawiązujących do brzmień etnicznych oraz perkusyjnych.

We wrześniu i październiku, na bytomskiej scenie czterokrotnie prezentowana będzie także, uwielbiana przez publiczność, opera „Romeo i Julia" Ch. Gounoda. To realizacja nagrodzona trzema Złotymi Maskami, a na scenie wystąpi laureat jednej z nich, Andrzej Lampert. Opera Śląska przygotowała również coś dla miłośników tańca, baletową produkcję, spektakl „Szeherezada/Medea". Oprócz tego także drugą polską operę - „Straszny dwór"(6.10 godz.18.00) i „Madama Butterfly"(13. 10 o godz.18.00)

W niedzielę (23.09 o godz.15.00), pierwsze w tym sezonie spotkanie z cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...". Tym razem bohaterem będzie wybitny śpiewak zaliczany do czołówki europejskich basów, artysta Opery Śląskiej, Aleksander Teliga i jego goście.
Ostatnia sobota września będzie okazją do poznania Opery Śląskiej od kulis, w ramach Nocy Teatrów Metropolii, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia.

W programie m.in. finałowy hit poprzedniego sezonu z wątkiem kryminalnym i nawiązaniami do popkultury, wspólna produkcja Opery Śląskiej i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach - „Rzekoma ogrodniczka" W. A. Mozarta (godz. 18.00). Widzowie zobaczą też wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności – „Czekając na Chopina" M. Znanieckiego (godz. 18.00 i 21.30). Zaplanowano też inne niespodzianki, a wśród nich: pokaz charakteryzacji, warsztaty projektowania kostiumów, pokazy uczniów bytomskiej Szkoły Baletowej i otwarte warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych, lekcje śpiewu udzielane przez solistów Opery Śląskiej i oczywiście zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych dla gości opery.

Na pierwszą w tym sezonie premierę Opera Śląska zaprasza 20 października – będzie to opera komiczna

„Don Desiderio" J. M. K. Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak i pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kontza. Jedną z głównych partii zaśpiewa Joanna Woś, zachwycająca swoim sopranem koloraturowym.

Aby poznać kulisy przygotowań do premiery, warto przyjść na spotkanie z reżyserką, w ramach cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze..."(14.10 o godz. 16.00).

W repertuarze listopadowym i grudniowym pojawią się, wprowadzające już w nastrój świąteczny, balet „Dziadek do orzechów" i opera „Cyganeria". Natomiast pod koniec tego roku zaprezentowana zostanie druga premiera sezonu, „La Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego.

 Magdalena Nowacka-Goik
Opera Śląska w Bytomiu
6 września 2018