Opera Śląska w Bytomiu zaprasza

14 i 15 grudnia 2013 r. /sobota, niedziela/ g. 18.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu.
Gala Verdi/Wagner


Najpiękniejsze fragmenty z oper Giuseppe Verdiego i z opery „Tannhäuser" Ryszarda Wagnera wypełnią galowe koncerty, które w Operze Śląskiej odbędą się 14 i 15 grudnia o g. 18.00. Tych dwóch wielkich twórców połączyło nie tylko umiłowanie do sztuki operowej, ale też jeden rok urodzenia. Przyszli na świat w różnych państwach, za to w tym samym, 1813 roku!

Muzyczną dedykacją ku pamięci tych dwóch wybitnych kompozytorów XIX wieku, złożoną na dobiegający końca i obchodzony na całym świecie Rok Verdiego i Wagnera, będą dwa galowe koncerty na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.
W inscenizowanym koncercie wystąpią soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina oraz zaproszeni goście. Pierwsza część galowego koncertu poświęcona będzie twórczości Giuseppe Verdiego; usłyszymy fragmenty z oper: „Nabucco", „Aida", „Traviata", „Don Carlos" i„Rigoletto". Muzykę Ryszarda Wagnera będzie reprezentowała jedna z jego oper – dawno niepokazywany na naszej scenie „Tannhäuser".

Ceny biletów: 14. 12.: 40 zł – 80 zł; 15. 12.: 40 zł – 60 zł

16 grudnia 2013 r. /poniedziałek/ g. 18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach

Gaetano Donizetti Maria Stuarda opera w 2 aktach

Donizetti skomponował „Marię Stuardę" w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera „Maria Stuart". Jednak w procesie powstawania utworu kompozytor wspólnie z autorem libretta, Giuseppe Bardarim, uprościli schillerowską intrygę i wykluczyli liczne postaci lub połączyli je w jedną. Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji i konfliktu władzy pomiędzy nią a jej kuzynką – angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.

Wielka polityka, dworskie intrygi oraz animozje; konflikt dynastii i religii, spisek przeciw koronie, rebelia, oskarżenia, zabójstwo. Opowieść o wybitnych indywidualnościach i romantycznej miłości w przestrzeni mrocznego zamku... Dwie rywalizujące kobiety skazane z wyroku historii na nieuchronny konflikt i walkę o władzę: Elżbieta I – Królowa Anglii i Maria Stuart – Królowa Szkocji, która zginie zgładzona na szafocie...

Wspólna produkcja Opery Śląskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Łodzi; Wydawca: G. Ricordi & CO. Buhnen and Musikverlag G.m.B.H. Monachium, Wydanie krytyczne wydane przez Andersa Wiklund. Universal Music Publishing Ricordi S.R.L Mediolan we współpracy z miastem Bergamo.

Ceny biletów: 35 zł – 50 zł

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 808; 39 66 853; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl;

Bilety on-line: www.opera-slaska.pl; Kasa biletowa Teatru Śląskiego w Katowicach: tel. 32/ 259 93 60(-)
Materiał Opery
11 grudnia 2013
Spektakle
Maria Stuarda