Opera Śląska w Bytomiu zaprasza

17 listopada br. /w niedzielę/ o g. 18.00 gorąco zapraszamy do Opery Śląskiej w Bytomiu na niezwykłej urody spektakl operowy – dzieło Antonina Dworzaka „Diabeł i Kasia“. Z przedstawieniem wystąpią gościnnie na bytomskiej scenie artyści z Czech – z Teatru Śląskiego w Opawie.

Ta 3-aktowa opera komiczna do libretta Adolfa Weniga, miała swą prapremierę w Pradze w 1899 r. Opera „Diabeł i Kasia"opowiada historię wiejskiej dziewczyny, która uwielbia taniec i jest gotowa pląsać nawet z samym diabłem. Gdy pojawia się czart Marbuel - porywa dziewczynę do piekieł. Tam jednak Kasia dopieka mu tak bardzo, że szybko zostaje odesłana na ziemię; zjawia się bowiem Jirka, który obiecuje wyprowadzić dziewczę z piekielnych otchłani i tym samym zapewnić diabłom spokój. Marbuel musi jednak dać Kasi odszkodowanie w postaci drogocennej biżuterii. Jirka zawiera z diabłem porozumienie: wyprowadzi Kasię osobiście, lecz w zamian diabeł nastraszy Ekonoma i Księżniczkę, dając jednocześnie pastuchowi sposobność uratowania ich przed piekłem i domagania się od nich wdzięczności....

W ramach współpracy Opery Śląskiej i Slezske'go Divadla, artyści bytomskiego teatru na scenie teatru w czeskiej Opawie zaprezentują w grudniu br. operę G. Verdiego „Don Carlos".(-) (-)
Materiał Opery
8 listopada 2013