Opera Śląska zaprasza na premierę

15 grudnia 2012 r. (sobota) o godz.18.00 Opera śląska zaprasza na premierę spektaklu "Baron cygański". Powtórzenie spektaklu: 17.12. 2012 r. (poniedziałek) godz.18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach

Johann Strauss BARON CYGAŃSKI

operetka w 3 aktach

Prapremiera Barona cygańskiego miała miejsce w Wiedniu 24 października 1885 roku w przededniu 60.rocznicy urodzin Johanna Straussa. Akcja libretta opartego na noweli węgierskiego pisarza Maurycego Jókaia pt. Saffi, rozgrywa się na pograniczu węgiersko-tureckim w połowie XVIII wieku i znajduje swój finał  w Wiedniu. Pozwoliło to połączyć w jedną całość intrygujące wątki romansowe, a przede wszystkim stworzyć dzieło  o niebywałej inwencji melodycznej, stapiającej – jak pisze Karol Stromenger – „płynność wiedeńskiego walce z brzękiem ostrogi w czardaszu, cygańską balladę z chórem malowniczych wioślarzy. Sceny liryczne, rytmy marszowe, duety komiczne, żwawe finały uzupełniają piękną operetkę", która stale gości na wielu scenach operowych.

Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to jednak łatwe.. Ojciec Barinkaya zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Są co prawda świadkowie pamiętający tamte czasy –chociażby stara Cyganka Czipra, która chętnie świadczyć będzie na rzecz młodego Sandora. Jednak przedsiębiorczy hodowca świń – Kalman Żupan – nie bardzo jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze – synu swojej bony Mirabelli. Jest w tej operetce też i skarb, który ponoć ojciec Sandora zdobył na Turkach a następnie gdzieś ukrył.. Pojawia się też piękna cyganka Saffi, której wdziękom Sandor oprzeć się nie może; przystaje więc do Cyganów i przyjmuje tytuł barona cygańskiego... Tak zaczyna się akcja operetki, prowadząca – po wielu perypetiach i zawiłościach – do szczęśliwego finału.

W Operze Śląskiej ostatnia premiera Barona cygańskiego odbyła się w 1979 roku. Przygotowana z inscenizacyjnym przepychem z okazji karnawału, została przyjęta owacyjnie  i z miejsca zaliczona do szczególnie lubianych pozycji, grana zawsze przy kompletach publiczności. Od tamtego czasu Baron cygański utrzymywał się w repertuarze Opery Śląskiej nieprzerwanie przez ponad 30 lat i wciąż był oczekiwany przez publiczność. Baron cygański jest bowiem jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe - z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku  i porywającej sceniczności.

Kolejne przedstawienia na scenie Opery Śląskiej: 22.12.2012 r. (sobota), 26, 27.01. 2013 (sobota, niedziela) 16.02. 2013 r. (sobota) godz.18.00

Ceny biletów: 60 zł – 100 zł (premiera); 35 zł – 60 zł (kolejne spektakle)

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej, Kasa biletowa Teatru Śląskiego, www.opera-slaska.pl; opera@opera-slaska.pl(-)
Materiał Opery
7 grudnia 2012
Spektakle
Baron cygański