Opera w plenerze

W ubiegłą sobotę w mińskim amfiteatrze wystawiona została przepiękna opera Giuseppe Verdiego "Traviata". Spektakl przyciągnął tłumy

To już szósta opera zaprezentowana w Mińsku przez artystów warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W ubiegłym roku mogliśmy obejrzeć "Księżniczkę Czardasza", dwa lata temu "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, a jeszcze wcześniej "Skrzypka na dachu" i "Cyrulika Sewilskiego" Rossiniego. Teraz przyszedł czas na wielki operowy hit: "Traviatę". Jest to najpopularniejsza i najczęściej grana na świecie opera Giuseppe Verdiego. Opowiada o tragicznych losach kurtyzany, która z miłości do młodego poety nawraca się z drogi grzechu. "Traviata" ma też bardzo interesujące libretto, napisane na podstawie "Damy Kameliowej" Aleksandra Dumasa.

Melomani już od dawna szykowali się do tego wyjątkowego przedstawienia. - Byłam na wszystkich operach w amfiteatrze. Jednak "Traviata" jest moją ulubioną, dlatego na sobotni wieczór czekałam z niecierpliwością. I nie zawiodłam się - mówi mińszczanka Anna Sasimowska.

Dzieje zbłąkanej Violetty i jej ukochanego Alfreda, ujęte w formę operową, wzruszają i zachwycają melomanów od przeszło 150 lat. Również do mińskiego amfiteatru przyciągnęły licznych miłośników wielkich form muzycznych.

Widowisko wyreżyserował Jan Młodawski. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra "Romantica" pod kierownictwem Anny Barańskiej. W roli Violetty wystąpiła sopranistka Justyna Reczeniedi. Jej ukochanego zagrał Andrzej Wiśniewski, tenor.

Przedstawienie co chwilę było przerywane oklaskami. Przepiękne i fantastycznie wykonane arie, a także pieśni chóralne wzbudzały zachwyt publiczności. - Na koncerty symfoniczne nie chodzę, ale na tę operę dałam się namówić koleżance - mówi 23-letnia Marta. - Bałam się, że przez te blisko trzy godziny będę się nudzić, a tu nawet nie zauważyłam, jak szybko ten czas minął. Za rok, kiedy będzie wystawiana kolejna opera, na pewno się na nią wybiorę - dodaje. Przepiękny spektakl był niecodzienną okazją do spotkania z profesjonalną sztuką.md
Echo Katolickie
17 lipca 2010
Spektakle
Traviata