Opowiastki o Mozarcie

W środę 7 września 2022 roku o godzinie 12.00 w sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera inscenizowanego koncertu edukacyjnego dla dzieci pt. „Opowiastki o Mozarcie". Wystąpią w nim krakowscy artyści: sopranistka Joanna Trafas (scenariusz i narracja), bas-baryton Stanisław Duda oraz pianistka Emilia Bernacka-Głowala. Wstęp jest wolny.

Kameralny, atrakcyjny wizualnie koncert edukacyjny przybliża elementy biografii genialnego kompozytora. Repertuar stanowią głównie znane arie i duety z oper W. A. Mozarta, ale także „przebojowe" utwory instrumentalne w układzie na fortepian. Elegancka, a jednocześnie przyjazna i atmosfera i prelekcja dostosowana do percepcji młodego widza pomagają także wprowadzić dzieci w konwencję Opery, ukochanego gatunku muzycznego patrona Festiwalu - Bogusława Kaczyńskiego.

Program, przygotowany przez artystów doświadczonych zarówno w pracy na scenie, jak i w pracy z dziećmi i młodzieżą (wieloletnia współpraca z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej, a także działalność pedagogiczna w szkołach muzycznych) uzupełniony będzie o warstwę wizualną (projekcje). Koncert zostanie zaprezentowany w pięknych kostiumach z epoki (z kolekcji Baletu Dworskiego Cracovia Danza), stanowiących dodatkowy walor edukacyjny.

Sopranistka Joanna Trafas - absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie I. Jasińskiej-Buszewicz (2008 - dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium w 2006). Na scenie debiutowała w 2005 roku rolą Elizy w musicalu „My Fair Lady" (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), w latach 2006-2009 roku grała Marię w „West Side Story" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Występowała również na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku („Upiór w Operze"), Gliwickiego Teatru Muzycznego („Noc w Wenecji"), współpracowała z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa („Zemsta jest Kobietą"). Ściśle współpracuje z Filharmonią Krakowską (koncerty kameralne, Koncerty Uniwersyteckie, cykl Musica Ars Amanda, koncerty edukacyjne dla dzieci, koncertowa wersja „Parsifala" Wagnera pod G. Chmurą, a także jest prelegentem w wyjazdowych koncertach edukacyjnych). Śpiewa m.in. w recitalach z pianistką Emilią Bernacką, z zespołem muzyki dawnej Floripari – Muzycy Wawelscy, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, harfistką Malwiną Lipiec oraz z klawesynistką Justyną Dolot. Była uczestniczką licznych kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Holandii, Szwajcarii i Francji, a także Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów wokalnych, w tym dwukrotnie – Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Jako wyjątkowa artystka, znawczyni muzyki i edukatorka prowadzi koncerty dla dzieci w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując swoją wiedzę oraz talent aktorski i wokalny. Jej występy – to teatr jednego aktora, a ciekawe informacje z historii muzyki przekazuje w atrakcyjny sposób.

Emilia Bernacka-Głowala - lwowianka, swoje pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (odpowiednik Szkoły Talentów) gdzie otrzymała najwyższe wyróżnienie – złoty medal (1996). Jest również absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Janiny Baster, 2002). Od 2001r. współpracuje z Filharmonią Krakowską jako pianistka, często pełniąc funkcję współtwórcy i kierownika muzycznego programów edukacyjnych i koncertów dla młodych widzów. Od roku 2013 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim krakowskiej Akademii Muzycznej jako akompaniator. Uczestniczka licznych festiwali w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Szkocja, Francja, Czechy).

Stanisław Duda - debiutował jako śpiewak w Operze Śląskiej w 2011 roku, współpracuje z Filharmonią Śląską, Wrocławską, Krakowską, Towarzystwem Kulturalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego, Krzysztof Korwin-Piotrowski - dyrektor artystyczny festiwalu oraz Bialskie Centrum Kultury z dyrektorem Zbigniewem Kapelą na czele.Krzysztof Korwin-Piotrowski
Materiał Festiwalu
2 września 2022