Opowieść muzyczno-dramatyczna

„Taki jeden dzień” to opowieść muzyczno-dramatyczna, teatralizowana, stworzona na podstawie opowiadań Szolema Alejhema.

Tu przeplatają się motywy żydowskie i ukraińskie...- wszystko to, co bliskie było wielkiemu Pisarzowi, na czym bazował własną twórczość. Dokonaliśmy próby uchwycenia i, zarazem, rozbudowania kolorytu, wplatając Słowo oraz Melodię w przestrzenie klimatów ambientowo-elektronicznych. Spektakl grany był w Polsce i Ukrainie (Kijów, zdobył Dyplom Festiwalu Kultury Żydowskiej "Błąkające gwiazdy" 2013). W Teatrze Żydowskim w Warszawie zobaczymy go 11 kwietnia o 19.00 i 12 kwietnia o 18.00.
Taki jeden dzień...
-to jakiś czas
-jakaś godzina
-jakaś chwila
...jeden dzień...
Wszędzie, na całym świecie, taki jeden dzień
przynosi radość życia i tragizm przemijania.
I każdy człowiek, bez względu na język, wyznanie i kolor skóry, ma prawo, by pod każdą długością i szerokością geograficzną taki dzień przeżyć.. w sposób niepowtarzalny.
...a potem jeszcze jeden dzień....
i jeszcze jeden....
i jeszcze...

Całość tworzą:

Monika Chrząstowska - narracja. Monika jest aktorką teatralną oraz filmową. Na stale współpracuje z Teatem Żydowskim. Występuję również solo z własnym programem, mocno zainspirowanym motywami Żydowskimi. Zachwyca widza fantastycznym temperamentem, wyjątkowością siły przekazu twórczego. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Michał Zadara, Maciej Woytyszko, Jan Szurmiej.

Roksana Vikaluk - śpiew, instrumenty elektroniczne, bęben. Jest artystką Ukraińskiego pochodzenia. Śpiewa i akompaniuje sobie na fortepianie czy instrumentach elektronicznych, bębnie; zarówno komponuje muzykę, jak i aranżuje; zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jako aktorka realizuje się na scenie Teatralnej. Jest autorką czterech wydanych płyt. Eksperymentuje. Współpracuje z Teatrem Żydowskim oraz Wolframem DER Spyrą. Współpracowała z Józefem Skrzekiem (SBB), Ewą Bem, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Janem Szurmiejem, Żanną Gierasimową. Strona www: www.roksana.com.pl

Opieka artystyczna - Grzegorz Kulikowski. Aktor teatralny i filmowy. Jest z pewnością jednym z tych ludzi, wspaniałe pomysły których sprawiają, że Świat Twórczy kręci się we właściwym kierunku. Współpracuje z Teatrem Żydowskim.

Rezerwacja biletów: (+48 22) 850 56 56; (22) 850 64 50 lub 51 i online bow@teatr-zydowski.art.pl
Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/taki-jeden-dzien-pokaz-specjalny

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16(-)
Materiał Teatru
21 marca 2015